Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nepokoje ve Fergusonu pokračují, policie zatkla sedmdesát demonstrantů

Svět

  7:44
FERGUSON - Nepokoje v americkém Fergusonu pokračovaly i v noci na úterý místního času, policie zadržela celkem asi 70 demonstrantů. Atmosféra ve městě je velmi napjatá poté, co byl při střetech s policií v pondělí zraněn další černošský mladík. V oblasti byl vyhlášen výjimečný stav, uvedla americká média.

Policie zatýká demonstranta ve Fergusonu, kde pokračují protesty kvůli smrti černošského mladíka foto: Reuters

Guvernér státu Missouri Jay Nixon vyzval protestující, aby demonstrovali poklidně a bez použití násilí. 

Obyvatelé města vyhlásili pondělí „národním dnem občanské neposlušnosti“, který navázal na nedělní akce připomínající smrt černošského mladíka Michaela Browna, kterého tam před rokem zastřelil bělošský policista. Při asi dvoukilometrovém pochodu kráčeli demonstranti k místní soudní budově.

Během protestu volali po postihu policistů, kteří si údajně za cíl svých agresivních akcí vybírají příslušníky národnostních menšin. Mezi asi 60 osobami, které policie zadržela, byl i místní občanský aktivista Cornel West. Policie zasáhla přesto, že demonstrace byla pokojná. Protestující dav totiž blokoval vstup do justiční budovy.

Jeden z postřelených je v kritickém stavu

Další pochody městem pokračovaly i v pondělí po desáté hodině večer místního času (dnešních 5:00 SELČ). Strhlo se několik potyček s policisty a muži zákon zadrželi dalších nejméně devět osob, napsal deník St. Louis Post-Dispatch. „Neovladatelný dav lidí hází na policejní důstojníky lahve se zmrzlou vodou,“ napsalo tehdy místní policejní velitelství na Twitteru. „Ti, kteří se budou chovat násilně, budou zadrženi,“ dodalo. Podle svědků policisté použili proti demonstrantům i pepřový sprej.

Pondělní nepokoje ve Fergusonu následovaly po demonstracích, které v noci na pondělí vyústily ve střelbu se dvěma zraněnými. Jeden ze zraněných, mladík jménem Tyrone Harris, byl údajně přítelem zastřeleného Michaela Browna. Jeho stav je podle lékařů kritický.

Harris podle policistů nebyl demonstrant, ale zločinec. Na strážce pořádku pálil z devítimilimetrového revolveru, který byl loni ukraden ve městě Cape Girardeau ve státě Missouri. Podporu zasahujícím policistům vyjádřil i guvernér státu Jay Nixon.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...