Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid -1 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neposlušné Krymské Tatary zase vyhánějí. Tlak okupantů sílí

Modlitba Krymských Tatarů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Modlitba Krymských Tatarů. | foto: TwitterReprofoto

SIMFEROPOL/PRAHA Úřady na Krymu uzavřely největší krymskotatarskou knihovnu. U známých aktivistů policie provedla domovní prohlídky. Duchovní lídři Krymských Tatarů žijí ve vyhnanství.

Tlak na příslušníky krymskotatarského národa ze strany okupačních úřadů na poloostrově Krym se v posledních dnech dramaticky stupňuje. Nejdříve ruské tajné služby FSB uzavřely hlavní kancelář Medžlisu (krymskotatarský parlament) ve Simferopolu. Údajně jde o soudní příkaz, podle kterého budova Krymským Tatarům vůbec nepatří. Majitelem domu je ovšem „Fond Krym“. Jenže i jeho majetek byl úředně zabaven.

Putinova noční můra

Zakladatelem fondu je duchovní lídr Krymských Tatarů Mustafa Džemilev, úhlavní odpůrce připojení poloostrova k Rusku a „noční můra“ ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten ho marně přemlouval k loajalitě výměnou mj. za „teplé křeslo“ v některém ze státních ruských orgánů. Džemilev vždy odmítl. Rusové mu „za odměnu“ zakázali vrátit se na Krym po celých pět let.

Jedenasedmdesátiletý Džemilev se snaží bránit práva krymskotatarského národa z Kyjeva, kam byl nucen přesídlit. V pondělí zveřejnil alarmující zprávu o tom, že okupační vláda Krymu připravuje„likvidační seznamy“ těch krymskotatarských aktivistů, kteří se nechtějí smířit s připojením poloostrova k Rusku.

Cílem série likvidačních akcí je vnést do řad Tatarů rozkol a donutit nejzatvrzelejší odpůrce režimu, aby odešli na Ukrajinu a přestali podněcovat protesty proti okupaci. Své místo má i drsné zastrašování. Dne 20. září, když se vůdce jedné z krymskotatarských organizací Nadir Bekirov pokoušel odjet na letiště, na jeho automobil zaútočili neznámí muži v maskách a ukradli mu cestovní pas. Bekirov chtěl totiž odletět do amerického New Yorku na konferenci OSN o původních národech. Nepodařilo se mu to.

K TÉMATU:

Likvidace národa?

Osudem národa, který se už jednou téměř podařilo Moskvě zlikvidovat, se zabývá i EU. Je „vážně znepokojena“ zastrašováním krymskotatarských aktivistů.

Takovou „tvrdou kritiku“ ale v Rusku ani nezaznamenali. Kreml nechal krymskému vedení v zacházení s národnostní menšinou volnou ruku. A vůdci poloostrova, kteří získali své funkce za aktivní účast při anexi Krymu letos v březnu, se tuto pravomoc snaží využít ke „konečnému řešení krymskotatarské otázky“.

Krymský gubernátor Sergej Aksjonov.

Krymský gubernátor Sergej Aksjonov.

Hlava poloostrova Sergej Aksjonov dokonce v pondělí nešetřil ani otevřenými výhrůžkami: „Tak či onak je z Krymu vypudím, nebo budou odměněni v trestním řízení,“ uvedl na adresu krymskotatarských aktivistů, již podle něj podněcují národnostní nepokoje.

Na druhou stranu slíbil těm „rozumným“, že všechny jejich problémy vyřeší. Na znamení, jak dobře se budou mít poslušní Tataři, veřejně daroval Jedvině Medžitovové a jejímu synovi Abibullovi cestovní poukaz do Mekky. Aksjonov také slíbil Tatarům vyřešit problémy s půdou, které se vlečou celá desetiletí. Krymští Tataři usilují o návrat pozemků, které byly sovětskou vládou odebrány jejich předkům.

Na poloostrově žije asi 260 tisíc Krymských Tatarů, kteří jsou považováni za původní obyvatelstvo. Všichni mají s Moskvou tragické zkušenosti. V květnu 1944 byli příslušníci této národnosti deportováni ze svých domovů do odlehlých částí SSSR za údajnou kolaboraci s Němci.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...