Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nepoužívejte termín ‚banderovci‘, kárají vědci Zemana. A nabízejí radu

Svět

  15:40
PRAHA - Vědeckou obec zaujaly komentáře prezidenta Miloše Zemana k dramatickému dění na Ukrajině. Dlužno podotknout, že v nepříliš kladném slova smyslu. Otevřený dopis, jejž hlavě českého státu zaslala čtveřice odborníků, Zemanovy výroky ironicky, byť kultivovaně glosuje. A nabízí prezidentovi odborné konzultace, jež by mu orientaci v problematice usnadnily.

Prezident Miloš Zeman. foto: ČTK

Dopis, pod nímž jsou podepsáni ukrajinistka Lenka Víchová, historik David Svoboda, odborník na extremismus Anton Shekhovtsov a socioložka Yana Leontiyeva, se pozastavuje zejména nad užíváním kontroverzního termínu „banderovci“, který do veřejné diskuse vnesli odpůrci stávající kyjevské vlády.

Rétorika, v jejímž pozadí stojí představitelé Ruské federace, pracuje s líčením Kyjeva jako s „vojenskou juntou“ a tvrdí, že po únorovém převratu vládne Ukrajině „fašistický“ režim, který čerpá z odkazu známého ukrajinského nacionalisty Stepana Bandery (1909-1959).

PSALI JSME:

Právě Banderu v souvislosti s ukrajinskou krizí zmínil i Miloš Zeman. V rozhovoru pro Českou televizi prohlásil, že Ukrajinci Banderu, podle Zemana „masového vraha“, oslavují jako národního hrdinu.

„Bandera nemohl být masovým vrahem, ani kdyby chtěl,“ kontrují ve svém vzkazu Hradu odborníci. Připomínají, že Stepan Bandera byl za války vězněn v německém koncentračním táboře (Sachsenhausen, pozn. red.), a dodávají, že označení „banderovci“ je v souvislosti se současnou situací na Ukrajině krajně nevhodné, neboť se nejedná o relevantní termín, ale o propagandistickou pomůcku v informační válce.

Závěrem prezidentovi nabízejí své služby v podobě odborných konzultací, jež by pomohly „odstranit vzájemná nedorozumění a ozdravit českou veřejnou debatu.“

Otevřený dopis prezidentu republiky Miloši Zemanovi

Vážený pane prezidente, 

v souvislosti s tím, že čas od času komentujete události na Ukrajině a podnikáte exkurzy do soudobých ukrajinských dějin, bychom Vás jako ukrajinisté a historici rádi upozornili na několik věcí spojených s touto problematikou.

Termín „banderovci“ se v informační válce, která je nedílnou součástí rusko-ukrajinské války 2013-2014 používá výlučně jako nadávka. A častují se jí občané Ukrajiny bez ohledu na národnost, jazykovou či konfesní příslušnost. 

Používat termín „banderovci“ pro jakákoli politická či společenská hnutí není možné už z toho důvodu, že žádná politická strana ani hnutí tento termín ve svém názvu nemá. Až na organizaci Tryzub im. Stepana Bandery, což je organizace, kterou by bylo možné nazvat nacionalistickou nebo spíše nacionálně konzervativní, ale která přinejmenším do války na východě Ukrajiny neměla prakticky žádný politický vliv. Připomínáme, že Dmytro Jaroš, který z této organizace pochází, v posledních prezidentských volbách získal 0,7 procent hlasů.

Termín „banderovci“ používala komunistická propaganda po druhé světové válce v SSSR i Československu. Stejným způsobem je používán i dnes a stejně jako tehdy je cílem propagandy diskreditovat samu ideu ukrajinské nezávislosti, jelikož tímto termínem byli a jsou de facto častováni všichni, kdo nesouhlasí s tím, aby Ukrajina byla vazalem či satelitem Moskvy.

A k otázce Stepana Bandery, kterého jste označil za masového vraha, můžeme v krátkosti říci asi toto: Bandera nemohl být masovým vrahem, ani kdyby chtěl, válečná léta totiž strávil v německém koncentračním táboře. Snaha vtělit tuto kontroverzní osobnost do chytlavých frází a pomíjet dějinný kontext nesvědčí o profesionalitě těch, kdo tak činí, ať jsou již vedeni jakýmkoli záměrem.

V případě Vašeho zájmu jsme jako ukrajinisté a historici ochotni poskytnout Vám odborné konzultace na dané téma. Věříme, že pomohou odstranit vzájemná nedorozumění a ozdraví českou veřejnou debatu.

Mgr. Lenka Víchová, ukrajinistka, Praha

Mgr. David Svoboda, MA, Ph.D., historik, Praha

Anton Shekhovtsov, odborník na extremistická hnutí, Londýn

Mgr. Yana Leontiyeva, Ph.D., socioložka, Praha

Autor: