Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nepovedeme vyšetřování na cizí příkaz, řekl Zelenskyj k telefonátu s Trumpem

Svět

  19:32
Kyjev - Ukrajina nepovede žádná vyšetřování na příkaz cizího státu. Při návštěvě policejních jednotek nedaleko Kyjeva to v pondělí prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj. foto: REUTERS/Hannibal Hanschke

Odpověděl tak na dotaz novinářů, zda Ukrajina bude prošetřovat případ údajných prohřešků Huntera Bidena a jeho otce Joea Bidena z roku 2016, kdy byl Biden starší viceprezidentem USA. Šetření požadoval nynější prezident Donald Trump.

Na kontroverzní hovor Trumpa se Zelenským údajně upozornil zaměstnanec CIA. Jeho jméno ale úřady tají

„Nám nelze přikazovat, co máme dělat, jsme nezávislá země,“ řekl Zelenskyj podle serveru Ukrajinska pravda. „Jsme připraveni vyšetřovat, ale není to na mně. Naše nezávislé justiční orgány budou prošetřovat jakékoli případy porušování zákonů,“ konstatoval ukrajinský prezident.

Zelenskyj se de facto distancoval od zveřejnění výtahu svého červencového rozhovoru s prezidentem USA Donaldem Trumpem, v němž měl šéf Bílého domu naléhat na znovuotevření kauzy Huntera Bidena podezřelého z korupce, a zejména údajného nátlaku Joea Bidena na uzavření celé kauzy. „Jsou jisté nuance, které by, myslím, bylo nesprávné publikovat,“ řekl Zelenskyj.

Bílý dům při zveřejnění části záznamu oznámil, že si předem vyžádal souhlas ukrajinské prezidentské kanceláře. Zelenskyj později tvrdil, že předpokládal zveřejnění výroků amerického prezidenta, nikoli svých vlastních.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...