12. března 2019 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nepřijatelné.‘ Bývalý premiér Blair údajně tajně radí Macronovi s brexitem

Projev Tonyho Blaira po zveřejnění Chilcotovy zprávy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projev Tonyho Blaira po zveřejnění Chilcotovy zprávy. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Bývalý britský premiér Tony Blair byl obviněn z „neomluvitelného“ chování. Spolupracuje prý s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a radí mu, jak dotlačit Velkou Británii k setrvání v Evropské unii.

Blair je dlouhodobým odpůrcem brexitu a podle informací britských médií věří, že vláda Spojeného království vzdá svou snahu odejít z EU, pokud nebudou státy EU ochotné k ústupkům. 

Premiérka Theresa Mayová pak prý podlehne a v obavě z divokého brexitu buď zůstane v celní unii s ostatními sedmadvceti státy, nebo uspořádá druhé referendum, které by odchod z EU zrušilo. Alespoň takovou strategii údajně poradil Blair Macronovi.

Podle zdrojů britského deníku The Telegraph vedl v posledních měsících Tony Blair několik hovorů se šéfem francouzské vlády o přístupu k brexitu. Macronovi prý doporučil „tvrdou ruku“ a ochotu vyčkávat, jak se věci vyvinou v Londýně. Britský europoslanec Peter Bone sdělil na to konto médiím, že je podle něj nepřípustné, aby „bývalý premiér obcházel lídry evropských zemí a podkopával vládu.“

„Tony Blair si musí uvědomit, že již není premiérem. Jsem překvapen a zklamán jeho chováním. Pochybuji, že by se mu líbilo, kdyby tak činil kterýkoliv z jeho předchůdců. Domnívám se však, že to nebude mít žádný efekt kromě poškození jeho odkazu,“ uvedl Bone pro Sunday Times.

Macron však není jediným politikem, který s Blairem komunikuje. Minulý měsíc o otázkách brexitu hovořil i s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem. Mluvčí premiéra odmítl tyto schůzky komentovat.

mhMartin Hampejs

Najdete na Lidovky.cz