Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nerovný boj Davida s Goliášem: tureckou mašinu Kurdové téměř jistě nezastaví

Příslušníci Syrské svobodné armády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příslušníci Syrské svobodné armády. | foto: Reuters

DAMAŠEK/PRAHA Na hranici Turecka a Sýrie si na některých místech lidé doslova vidí na dvorky a této blízkosti Turecko využívá, když nyní ostřeluje syrská pohraniční města dělostřelectvem. Experty tak překvapila šíře operace.

„Turci spustili své aktivity na území v délce 300 kilometrů a v šířce 50 kilometrů, zasáhli skoro všechna větší města v oblasti,“ říká odborník na Blízký východ Mutlu Civiroglu. Útok v takovém pásmu bývá dle vojenských pouček záležitostí obrovské síly několika divizí, Turecko si ale vystačí s daleko menší silou, protože mu hrají do karet téměř všechny faktory.

Proti sobě tu stojí dva nepoměrně velcí soupeři. Na jedné straně velmi dobře vyzbrojená a zásobená turecká armáda se 413 tisíci vojáky v aktivní službě a 170 tisíci členy takzvané gendarmerie, tedy militarizovaných jednotek četnictva, plus 400 tisíc záložníků. Turecká armáda dostává z rozpočtu skoro dvacet miliard dolarů (460 miliard korun) ročně, má výborný výcvik a výzbroj pozemních jednotek srovnatelnou s armádou USA.

Kouř nad syrským městem Tel Abyad u hranic s Tureckem.
Turecký konvoj poblíž hranic se Sýrií

Kurdské YPG (spolu s křesťanskými a arabskými spojeneckými milicemi Syrské demokratické síly SDF) sice dostávaly od Američanů vojenskou pomoc, podle zdroje agentury Reuters ale šlo nanejvýš o minomety – těžší zbraně jim nedávní spojenci v boji proti Islámskému státu nedali zřejmě z obav před roztržkou s Tureckem. 

„Nemáme nic, co bychom mohli použít proti tureckým letadlům a tankům, žádné protiletadlové či protitankové střely,“ říká zdroj agentury.

Turecká invaze do Sýrie.

Celkově pak mají YPG na 40 tisíc lidí (celé SDF 50 až 80 tisíc). Kurdská samospráva sice vyhlásila všeobecnou mobilizaci, na území s necelými pěti miliony obyvateli ale nejsou zdroje bezedné. Motivace a bojová morálka Kurdů, kteří se chystají bránit svou zemi, je ale obecně vyšší než u turecké armády, která se ještě plně nevzpamatovala z čistek po nezdařeném pokusu o převrat v roce 2016.

Zatím má konflikt první desítky obětí a vidíme zhruba stejnou taktiku jako u předchozích operací v Manbidži a Afrínu: ostřelování, výpady s cílem obsadit určité město či území, letecké útoky. Vše pouze probíhá v daleko větším měřítku a je tu i určité riziko konfrontace s armádou syrského režimu i s Ruskem. Vojsko Bašára Asada má totiž základnu v Kámišlí, ovládá střed města, letiště i silnici k němu, vše na dostřel tureckých děl.

Jak dlouho může vojenská akce trvat? První fáze výpadů a bojů kolem hranice deset až dvacet dnů, druhá fáze pozemní operace do hloubky území v řádu dnů, vymezení takzvané bezpečné zóny u hranice a její stabilizace celé měsíce. Tureckou mašinu Kurdové téměř jistě nezastaví, to dokáže jen soustředěný mezinárodní nátlak a zkomplikovat život tomu všemu může guerillová válka.

„Asi přijdeme o své území, ale to neznamená, že se vzdáme,“ řekl kurdský zdroj agentuře Reuters. Oblast se však pro partyzánské boje příliš nehodí. Je tu poušť či step s občasnými vesnicemi, žádné hory, lesy či husté osídlení, kde by se bylo možné snadno schovávat.

YPG však mohou pomoci Kurdové v Turecku. Velká část z nich se syrskými krajany tiše sympatizuje, a invaze tak přinejmenším zvýší již tak citelné pnutí v turecké společnosti.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!