Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Nervózní Saúdi v Jemenu krotí nepřátelský šíitský půlměsíc

Blízký východ

  15:00
SANÁ/PRAHA - Začalo to o půlnoci. V noci ze středy na čtvrtek přeletěly bojové letouny Saúdské Arábie do sousedního Jemenu a začaly bombardovat metropoli Saná a několik dalších měst. Ofenziva je eskalací letitého sporu mezi Rijádem a Teheránem.

Šíitští povstalci protestují proti leteckým úderům koalice pod vedením Saúdské Arábie. foto: ČTK

Saúdská Arábie bombarduje Jemen. Útočí na rebely, ale umírají civilisté

Letecké údery mířily na pozice šíitských povstalců, kteří Saná ovládají od začátku roku. Vláda už tu nesídlí, neboť Jemen se jako stát už prakticky rozpadl.

Přesto Rijád vyhověl volání o pomoc prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího (jenž musel prchnout i ze svého posledního útočiště na jihu země) a vojensky se jal „bránit legitimní vládu Jemenu“. Podle panarabské televize al-Arabíja nasadil stovku letadel a se svými spojenci (desítka států) chystá i pozemní operaci se sto padesáti tisíci vojáky.

Jen o blaho jemenské vlády ale Rijádu pochopitelně nejde. Důvodem je stále sílící vliv šíitských kmenů, které v chaosem zmítaném Jemenu získávají stále větší území. Nakonec metropole Saná v jejich rukách je výmluvným příkladem.

Nepřítel za humny

Král je mrtev, ať žije chaos. Stín Saúdské Arábie halí Blízký východ

A sunnitská Saúdská Arábie znervózněla. Přímo za dveřmi totiž tuší úhlavního nepřítele číslo jedna: šíitský Írán.

Jemen je už dlouhodobě místem, kde se tito dva náboženští a regionální rivalové střetávají, v poslední době stále ostřeji. Teherán sice popřel, že by měl na vzestupu šíitských povstalců v Jemenu podíl, podle drtivé většiny expertů je však opak pravdou.

„Iránská podpora šíitů v Jemenu je zcela jednoznačná. Otázkou pouze zůstává, jakou přesně má podobu. Zda jsou na místě fyzicky přítomni íránští operativci a jak moc situaci řídí. To není možné zjistit kvůli chaosu, jenž v zemi vládne. Írán však jemenské povstalce podporuje finančně a vojensky je cvičí na svém území. To je fakt, který není žádnou novinkou. Obecně se snaží o oslabení Saúdské Arábie a to se mu v Jemenu daří velmi dobře,“ řekl LN politolog a odborník na islámský svět Josef Kraus z Univerzity obrany.

Šíitský půlměsíc

Vojenská ofenziva Saúdské Arábie nesouvisí jen s Jemenem. Je součástí boje proti širšímu fenoménu – vytváření takzvaného šíitského půlměsíce. 

Zjednodušeně řečeno jde o vzestup šíitského vlivu a tím pádem i moci Íránu. Od americké invaze posílili šíité také v Iráku, Libanon do značné míry kontroluje šíitské hnutí Hizaballáh a v Sýrii je stále u moci šíitská odnož alavitů. Hrozba, že by i Jemen přešel pod správu této islámské sekty, vyvolává ve státech Perského zálivu paniku. 

Oprávněně. Jako další by mohl následovat Bahrajn (kde sunnitská menšina vládne šíitské většině). Navíc i sama Saúdská Arábie má na svém území šíity. Hlavně ve východních provinciích bohatých na ropu, kde občas dochází k útokům. Intervenci v Jemenu tak lze chápat i jako snahu zažehnat vlastní bezpečnostní riziko.

Hořící auto šíitských povstalců v ulicích jihojemenského Adenu.
Jemenské hlavní město Saná nyní ovládají šíitští povstalci. Na snímku...

A v neposlední řadě je tu ještě takzvaný Islámský stát, kde se opět hraje o prazákladní rozkol islámu. „Minimálně z pohledu samozvaného islámského chalífátu je konflikt v Sýrii a Iráku postaven jako boj proti šíitům,“ tvrdí Kraus.

„V Iráku někdy lidé neváhají označit za hlavní město Teherán,“ dodává Kraus s tím, že rivalita mezi Íránem a Saúdskou Arábií znovu ožívá i zde.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...