Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
16. června 2016 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neshodnou se ani na narození Krista. Marná snaha řevnivého pravoslaví

Církev a politika. Osud sněmu zpečetila návštěva Vladimira Putina na ostrově... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Církev a politika. Osud sněmu zpečetila návštěva Vladimira Putina na ostrově... | foto: ČTK

HÉRAKLION/PRAHA  Měla to být pro pravoslavnou církev jedna z nejvýznamnějších událostí za posledních tisíc let. Světový pravoslavný sněm. Místo toho se ukázalo, že současné pravoslaví se nedokáže shodnout ani na datu narození Krista.

Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj včera dorazil na řeckou Krétu, kde se měly ve čtvrtek sejít hlavy všech světových pravoslavných církví. Neučinily tak od 11. století, kdy se křesťanská církev rozdělila na západní katolickou a východní pravoslavnou. Neučiní tak ani teď.

„Pravoslavná církev celého světa hodlá na Krétě vykonat první krok směrem k historické jednotě,“ stojí v prohlášení tiskové služby pravoslavného sněmu. „Svatý a Velký sněm se stane prvním shromážděním nejvyšších představitelů pravoslavných církví z celého světa za posledních tisíc let.“

Jenže naděje na to, že koncil bude skutečně plnohodnotný a budou na něm zastoupeny všechny hlavy autokefálních pravoslavných církví, padla tento týden. Ta největší – ruská, která reprezentuje desítky milionů věřících – se nezúčastní. Moskevský patriarchát to oznámil v pondělí.

Stejně jako církve bulharská, gruzínská, srbská a antiochijská požadoval odložení sněmu. Jenže konstantinopolský patriarcha Bartoloměj, který je v rámci ortodoxní hierarchie formálně „první mezi rovnými“, odklad odmítl.

Velká rána

Je to velká rána pro ty, kteří se snaží demonstrovat, jakou je pravoslaví v současném rozháraném světě mravní oporou a jak umí vystupovat jednotně. Vždyť témata sněmu se projednávala celých padesát let.

Jenže teď se představitelé antiochijského patriarchátu rozhodli nepřijet na Krétu proto, že nechtějí sedět u jednoho stolu s kolegy z patriarchátu jeruzalémského. Nemohou se dohodnout, komu patří pravoslavní věřící v Kataru. Jako kdyby šlo o miliony duší. Bulharští pravoslavní jsou zase nespokojeni se zasedacím pořádkem – nelíbí se jim, že v čele stolu bude patriarcha Bartoloměj, neboť se ostatní budou cítit podřízeni.

Pravoslavné křesťanství.
Pravoslavný kněz (ilustrační snímek).

Podle Andreje Děsnického, ruského religionisty a publicisty, je zřejmé historické soupeření dvou center pravoslavného světa – moskevského a konstantinopolského patriarchátu. První představuje nejpočetnější obec, druhý tu nejstarší pravoslavnou tradici. Zatímco Bartoloměj touží vstoupit do historie jako sjednotitel pravoslavných a také ten, kdo sblížil ortodoxní a katolickou církev, Moskva smíření odmítá.

Jednak nechce ustoupit ukrajinským pravoslavným, které pokládá za součást své obce, zatímco kyjevský patriarchát se moskevskému podřizovat nehodlá. Ale ani sbližování s Římem není Rusům po chuti.

Spory kolem kalendáře

„Slovanští pravoslavní nejsou zvyklí o čemkoli diskutovat (...), jenže je jasné, že středověké mechanismy, uzákoněné pravoslavnými, dnes, ve 21. století, nemohou fungovat,“ tvrdí Děsnickij. A tak se očekávalo, že bude konečně modernizováno uzavírání církevních sňatků nebo upraven kalendář, kterým se část pravoslavných odděluje nejen od zbytku křesťanského světa, ale i od těch ortodoxních církví, které v roce 1923 přijaly kalendář gregoriánský. Moskva ale trvá na juliánském a měnit nic nechce.

Osud sněmu zpečetila návštěva moskevského patriarchy Kirilla a ruského prezidenta Vladimira Putina na svaté hoře Athos, kde existuje svérázná mnišská republika. Konzervativní duchovenstvo se vyslovilo proti sněmu – prý kvůli programu. Připravoval se sice půl století, ale moskevský patriarchát ho navrhl změnit během několika dnů.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.