16. června 2017 12:29 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nešlo o botulismus. Americký student rok vězněný v KLDR má vážně poškozený mozek

Severní Korea propustila amerického studenta Otto Warmbiera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severní Korea propustila amerického studenta Otto Warmbiera | foto: ČTK

PCHJONGJANG/WASHINGTON Americký student, kterého Severní Korea po téměř půldruhém roce propustila z vězení, má vážně poškozený mozek. Řekli to ve čtvrtek lékaři z ohijské nemocnice, podle nichž mladík nejeví příznaky onemocnění botulismem, o kterém mluvili Severokorejci. Pchjongjang ve čtvrtek v první oficiální reakci uvedl, že Američan byl propuštěn z humanitárních důvodů.

Dvaadvacetiletý Otto Warmbier se v úterý vrátil do Spojených států, kde byl hospitalizován. Severokorejští představitelé podle listu The Washington Post americkým diplomatům řekli, že onemocněl botulismem, což je závažná paralyzující nemoc způsobená otravou, která může zapříčinit smrt. Když mu prý byla podána uspávací pilulka, upadl do kómatu, z něhož se dosud neprobral.

Lékaři z univerzitní nemocnice v Cincinnati, kteří provedli první podrobnou prohlídku mladíka po příletu do vlasti, zjistili, že má vážně poškozený mozek. Jeden z lékařů novinářům na tiskové konferenci řekl, že Warmbier utrpěl „značnou ztrátu mozkové tkáně ve všech částech mozku“.

Podle lékařů student nereaguje na slovní podněty a nevnímá okolí. Příčina jeho stavu není známa, příznaky botulismu však nejeví, uvedl lékařský tým. Studentův otec Fred Warmbier ve čtvrtek prohlásil, že pro zacházení Severokorejců s jeho synem není žádná omluva. „Jsou brutální. Nelze v tom hledat žádný smysl... V případě mého syna Otta překročili hranici,“ řekl v rozhovoru s televizí Fox News, během něhož popsal, jak o svém synovi během jeho zadržování dostávali protichůdné informace.

O den dříve prohlásil, že jeho syn byl v severokorejské věznici „terorizován a týrán“. Ve vězení strávil 17 měsíců, z čehož byl prý více než rok v kómatu. První oficiální zprávu z KLDR o Warmbierově propuštění ve čtvrtek přinesla severokorejská tisková agentura KCNA. Studentův zdravotní stav blíže nespecifikovala a neuvedla ani, jakým způsobem bylo se Spojenými státy propuštění dojednáno.

Ve vězení byl prý opakovaně bit

Warmbier, který si odpykával trest těžkých prací, byl poslán domů 13. června 2017 z humanitárních důvodů na základě soudního rozhodnutí z téhož dne,“ napsala agentura KCNA v krátké zprávě.

Warmbier byl zadržen loni v lednu kvůli pokusu ukrást plakát s politickou tématikou z hotelu v Pchjongjangu. O dva měsíce později dostal trest 15 let těžkých prací za protistátní činnost.

Deník The New York Times s odvoláním na vysokého amerického představitele napsal, že Washington nedávno obdržel tajné zprávy, že Warmbier byl ve vězení opakovaně bit.

Podle jiného nejmenovaného amerického činitele předcházela Warmbierovu propuštění cesta zvláštního vyslance amerického ministerstva zahraničí pro KLDR Josepha Yuna, který navštívil Pchjongjang a požadoval Warmbierovo propuštění z humanitárních důvodů. Tato cesta byla završením tajných diplomatických kontaktů na toto téma mezi oběma zeměmi, dodal činitel.

Warmbier byl propuštěn ve stejný den, kdy do Severní Koreje přiletěl bývalý špičkový americký basketbalista Dennis Rodman. Ten KLDR navštívil v minulosti již několikrát a několikrát se také sešel se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, který je údajně velkým basketbalovým fanouškem.

OSN KLDR žádá, aby vysvětlila, co se vězni stalo

  • Vyšetřovatel OSN pro lidská práva Tomas Ojea Quintana v pátek vyzval Severní Koreu, aby podrobně vysvětlila, proč se americký student Otto Warmbier po více než ročním věznění v KLDR vrátil domů v kómatu. Podle severokorejské strany je mladíkův stav důsledkem onemocnění botulismem, američtí lékaři s tím ale nesouhlasí a uvedli, že má Warmbier těžce poškozený mozek.
  • „Vítám zprávu o Warmbierově propuštění, zároveň jsem ale velmi znepokojen jeho zdravotním stavem. Úřady (KLDR) musejí podat jasné vysvětlení, jakým způsobem (Američan) upadl do kómatu," napsal ve svém prohlášení vyšetřovatel OSN Quintana.
  • Severokorejští představitelé americkým diplomatům podle listu The Washington Post řekli, že Warmbier onemocněl ve vězení botulismem, což je závažná paralyzující nemoc způsobená otravou, která může zapříčinit smrt. Když mu prý byla podána uspávací pilulka, upadl do kómatu, z něhož se dosud neprobral.
  • Lékaři z nemocnice v Ohiu, kde Warmbier nyní leží, ale uvedli, že pacient má těžce poškozený mozek a nejeví příznaky onemocnění botulismem. Warmbier utrpěl "značnou ztrátu mozkové tkáně ve všech částech mozku", prohlásil lékař Daniel Kanter. Podle lékařů je Warmbier v bdělém stavu, ale nereaguje na okolí. Nemluví a "zdá se, že ani nerozumí jazyku", dodal Kanter.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz