10. července 2017 17:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ivanka v prezidentském křesle? Velice standardní, Merkelová souhlasí, reaguje Trump

Angela Merkelová vítá Ivanku Trumpovou na panelové diskuzi o roli žen v obchodu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová vítá Ivanku Trumpovou na panelové diskuzi o roli žen v obchodu | foto: ČTK

HAMBURG/PRAHA Bezprecedentní neslušnost, či běžné chování? Názory na to, že Ivanka Trumpová na chvíli zasedla místo svého otce po boku světových lídrům u kulatého stolu na summitu G20 v Hamburku, se liší. Sociální sítě i řada profesionálů krok považují za urážlivý, ale na stranu dcery Donalda Trumpa se postavila například Angela Merkelová a v pondělí i americký prezident.

„Když jsem opustil konferenční místnost kvůli krátkým setkáním s Japonskem a dalšími zeměmi, požádal jsem Ivanku, aby mi hlídala místo. Velice standardní. Angela M. souhlasí!“, napsal Trump na Twitteru. Dodal, že „kdyby měla místo držet Chelsea Clintonová, zatímco její matka zaprodávala naši zemi, falešná média by hlásala CHELSEA ZA PREZIDENTKU!“.

Merkelová se Trumpové zastala s tím, že reprezentovala americkou delegaci. Ti, co přítomnost Trumpové brání, také připomínají, že když jiné hlavy světových velmocí opustily svá místa v jednacích sálech, také je nahradili členové jejich delegací. Jádrem problému je tedy spíše samotná kvalifikovanost Trumpové a její role neplacené asistentky prezidenta, kterou v Trumpově Bílém domě zastává.

Kvalifikace? Dcera prezidenta

Kritici na sociálních sítích i z řad politiků a novinářů poukazují zejména na to, že není vhodné, aby prezident předával klíčové role ve své administrativě pouze z nepotických důvodů. Delegáti, kteří zastupovali jiné státníky, byli podle nich kvalifikovaní dlouhodobou praxí a studiem - Ivanku Trumpovou naproti tomu kvalifikuje pouze to, že dcerou prezidenta.

Během schůze Trumpová seděla mezi čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a britskou premiérkou Theresou Mayovou. Diskuze se týkala problematiky africké migrace a zdravotnictví. Během nepřítomnosti svého otce podle korespondenta BBC Trumpová do diskuze nijak výrazně nepřispěla. Stejný korespondent taktéž poznamenal, že tato situace je podle jeho paměti nemá obdoby.

„Nemůže v žádném rozměru jednat se členy delegací, kteří reprezentují ostatní země. Nic o té problematice neví,“ poznamenala pro televizní stanici MSNBC Maxine Waltersová, demokratická kongresmanka. Ivanka Trumpová, bakalářka ekonomie, modelka a šéfka firmy vyrábějící například šperky a obuv, podle ní neměla šanci na schůzi vedle vysoce postavených zástupců zemí G20 uspět.

Na přítomnost Trumpové na jednání nejprve na Twitteru upozornila zástupkyně ruské delegace Svetlana Lukashová. Svůj příspěvek sice smazala, ale dochoval se v podobě uložených snímků. Je na něm vidět Trumpova dcera u jednacího stolu s prezidentem Číny, britskou premiérkou a německou kancléřkou.

Nesouhlas Trump sklidil i lidmi, kteří pomáhají či pomáhali utvářet veřejný obraz Republikánské strany. Ana Navarrová, republikánská poradkyně a častá kritička současného prezidenta, na Twitteru napsala, že „kdyby měla na výběr mezi prezidentem Donaldem a prezidentkou Ivankou, vybrala by si Ivanku.“ Prý proto, že Trumpová je „dostatečně chytrá a na úrovni, aby věděla, jak vyrobit nanunky z šampaňského.“

Stejně reagoval i bývalý republikánský stratég Matthew Dowd, který vedl kampaň George W. Bushe v roce 2004. Ten poznamenal, že kdyby šlo o děti Hillary Clintonové či Baracka Obamy, republikáni by zuřili. „Dovedete si představit republikány a fanoušky Trumpa, kdyby tohle dělali Chelsea či Malia? Jsme republika, ne monarchie,“ řekl.

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ STAVBYVEDOUCÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz