25. listopadu 2017 13:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nesmysl.‘ Merkelová se jasně postavila proti předčasným volbám v Německu

Kancléřka Angela Merkelová se v sobotu jasně postavila proti možnosti, že by se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancléřka Angela Merkelová se v sobotu jasně postavila proti možnosti, že by se... | foto: Reuters

BERLÍN Kancléřka Angela Merkelová se v sobotu jasně postavila proti možnosti, že by se v Německu konaly předčasné volby. Politické strany podle ní musí sestavit vládu za těch podmínek, jaké stanovili voliči v zářijovém hlasování. Po selhání jednání o vytvoření koalice konzervativní unie CDU/CSU, svobodných demokratů (FDP) a Zelených se stále častěji hovoří o pokračování velké koalice CDU/CSU a sociální demokratů (SPD). Ve hře ale zůstává i menšinová vláda.

„Považuji za nesmysl, abychom žádali lidi, aby šli znovu k volbám, když si s výsledkem (prvního hlasování) nedokážeme poradit,“ řekla v sobotu Merkelová na zemském sjezdu své Křesťanskodemokratické unie (CDU) v Meklenbursku-Předním Pomořansku, která je její domovskou spolkovou zemí. Politici podle Merkelové dostali od voličů mandát sestavit kabinet a to by měli také učinit.

Řádné parlamentní volby se v Německu konaly 24. září. Sociální demokracie, která dosud s CDU/CSU vládla, oznámila kvůli rekordně nízkému volebnímu zisku odchod do opozice. Merkelová následně začala jednat se svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými. Sondážní rozhovory o vzniku takzvané jamajské koalice ale v noci na pondělí ztroskotaly.

Prezident může vyhlásit předčasné volby

Prezident Frank-Walter Steinmeier, který podle ústavy může vyhlásit předčasné volby, zahájil tento týden jednání s představiteli parlamentních stran ve snaze novému hlasování zabránit. Předseda SPD Martin Schulz po schůzce se Steinmeierem - bývalým členem sociální demokracie - uvedl, že jeho strana je připravena o řešení vládní krize jednat. Podle německých médií tak už není pokračování velké koalice křesťanských a sociálních demokratů vyloučeno.

Podle místopředsedy SPD Ralfa Stegnera není ovšem ani nyní pokračování velké koalice samozřejmostí. „Potřebujeme čas na velmi těžké rozhovory s otevřeným koncem,“ řekl v sobotu. Sociální demokracie chce jednat se všemi stranami, nejen s CDU a CSU, zdůraznil Stegner. Zúžit možnosti řešení krize na velkou koalici nebo předčasné volby by podle něj bylo chybou. Na stole je stále i menšinová vláda, zdůraznil místopředseda SPD.

V Berlíně o situaci po krachu vyjednávání o jamajské koalici v sobotu na celostátním sjezdu diskutují také Zelení. Původně přitom měl sjezd rozhodovat, zda po sondážních rozhovorech zahájí ekologická strana s konzervativci a liberály řádná koaliční jednání.

Zelelní jsou ochotni diskutovat

Podle předsedy Zelených Cema Özdemira je strana nadále ochotna diskutovat o možnostech řešení krize. Vinu za krach jednání o koalici CDU/CSU, FDP a Zelených podle něj jednoznačně nesou svobodní demokraté. Jejich předsedovi Christianovi Lindnerovi chybí „potřebná pokora“, uvedl.

Lindner v sobotu na zemském sjezdu své strany v Severním Porýní-Vestfálsku ale ukončení rozhovorů o vzniku vlády obhajoval. FDP byla připravena převzít vládní zodpovědnost, chyběla ale důvěra v to, že by taková vláda byla vnitřně stabilní, uvedl předseda FDP. „Čtyři roky by to nevydrželo,“ dodal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz