Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Trump naštval Peking. V době jaderné hrozby mluví o sankcích pro Čínu

Svět

  16:04aktualizováno  17:12
SOUL - Čína v pondělí kritizovala hrozbu amerického prezidenta Donalda Trumpa zavedením tvrdých sankcí vůči obchodním partnerům Severní Koreje. Mluvčí ministerstva zahraničí Keng Šuang podle agentury DPA před novináři tuto pohrůžku označil za nepřijatelnou a nespravedlivou.

(ilustrační snímek) foto: Reuters

Šuang tak reagoval na Trumpovo vyjádření k nedělnímu dalšímu jadernému testu KLDR, který byl podle Pchjongjangu zkouškou vodíkové bomby a byl „naprosto úspěšný“. Šéf Bílého domu na Twitteru napsal, že Spojené státy zváží uvalení obchodního embarga na všechny země, které obchodují se Severní Koreou.

„Je nepřijatelné, aby se na jedné straně vyvíjelo obtížné úsilí najít řešení jaderné otázky a na druhé straně aby vlastní zájmy byly ohrožovány a vystavovány sankcím,“ řekl mluvčí k úloze Číny v konfliktu kolem KLDR a jejího jaderného a raketového programu. „To není ani objektivní, ani spravedlivé,“ dodal.

Přerušení obchodu se Severní Koreou by se dotklo především Číny, protože přes ni KLDR realizuje kolem 90 procent svého zahraničního obchodu. Sankce by byly podle agentury DPA velmi málo realistickým krokem, protože by měly značný vliv nejen na americké hospodářství, ale znamenaly by i vážné oslabení světové ekonomiky. USA a Čína jsou dvě největší ekonomiky.

Jaderný test KLDR odsoudily další země

Nedělní jaderný test KLDR v pondělí odsoudily další země, včetně skupiny sedmi nejvyspělejších světových ekonomik (G7) a Číny. Mluvčí německé vlády oznámil, že Německo s Francií chtějí v EU iniciovat diskusi o přísnějších sankcích vůči KLDR, a Švýcarsko se nabídlo jako zprostředkovatel jednání v mezinárodní krizi kolem Severní Koreji.

Podle Jižní Koreje připravuje KLDR další testy balistických raket, včetně mezikontinentální, a je schopna miniaturizovat jadernou bombu. Soul v pondělí také oznámil, že brzy instaluje na svém území zbývající čtyři odpalovací zařízení amerického protiraketového systému THAAD.

KLDR chystá další raketové zkoušky, je čas na vojenskou odpověď, míní Jihokorejci

„Severní Korea musí okamžitě a plně dodržovat příslušné rezoluce Rady bezpečnosti OSN a opustit veškerý svůj jaderný a balistický program,“ uvedla v prohlášení skupina G7. Dokument vydala Itálie, který nyní G7 předsedá, podepsali ho ale i lídři Kanady, Francie, Německa, Japonska, Británie, USA a také zástupci Evropské komise a Evropské rady. G7 rovněž vyzvala k přijetí nové a učinné rezoluce OSN, která by zahrnovala „silnější opatření“. Rada bezpečnosti OSN má o krizi kolem KLDR nově jednat v pondělí na mimořádném zasedání.

Nedělní jadernou zkoušku Severní Koreje odsoudil i summit rozvíjejících se ekonomik BRICS (Čína, Brazílie, Rusko, Indie a JAR), který se koná v Číně. „Rozhodně nesouhlasíme s jaderným testem provedeným Severní Koreou,“ uvádí se v prohlášení summitu.

Opatření Rady bezpečnosti OSN

Proti Severní Koreji by měla Rada bezpečnosti OSN přijmout nejtvrdší možná opatření. Na mimořádném jednání rady to v pondělí řekla americká zástupkyně při OSN Nikki Haleyová s tím, že Spojené státy tento týden předloží návrh nové rezoluce reagující na provokace KLDR.

„Navzdory našim snahám je severokorejský jaderný program pokročilejší a nebezpečnější než kdy předtím,“ řekla Haleyová a podotkla, že severokorejský vůdce Kim Čong-un si „koleduje o válku“. „Spojené státy válku nikdy nechtěly. Nechceme ji ani teď. Ale trpělivost naší země není neomezená,“ dodala americká diplomatka. Spojené státy podle ní připraví návrh nové rezoluce, s nímž jednotlivé země seznámí tento týden, aby rada mohla hlasovat už příští pondělí.

KLDR je terčem postihů OSN kvůli svému jadernému a raketovému programu již od roku 2006. Dosud poslední sankce zakazující vývoz severokorejského uhlí, oceli či olova schválila Rada bezpečnosti v srpnu v návaznosti na dva červencové testy raket dlouhého doletu. Tyto sankce by podle odhadů expertů mohly snížit hodnotu ročního exportu KLDR ze tří miliard dolarů (66 miliard korun) o třetinu.

Balistická střela Hyunmoo II.
Balistická střela Hyunmoo II.

Ke zlepšení prosazování již existujících sankcí vyzvala i britská premiérka Theresa Mayová. Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta Německo a Franice požádá v EU o jednání, na němž by se zvážila možnost uvalení přísnějších sankcí vůči KLDR.

Také Čína podle agentury AFP oficiálně protestovala proti nejnovějšímu jadernému testu KLDR. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang novinářům řekl, že Peking adresoval „důrazné výtky zodpovědné osobě na severokorejské ambasádě v Číně“. Jaderný test znovu odsoudilo i Rusko. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov znovu vyzval k politickému řešení. „Ti, kdo jsou silnější a chytřejší, by měli být nyní zdrženliví,“ řekl Rjabkov.

Jako prostředník jednání o krizi kolem KLDR se v pondělí nabídlo Švýcarsko. „Už je opravdu čas si sednout ke stolu a jednat,“ řekla v pondělí na tiskové konferenci švýcarská prezidentka Doris Leuthardová. Dodala, že sankce zatím Pchjongjang nepřesvědčily ke změnám, i když obyvatelstvo KLDR jimi utrpělo. Mnohé bude podle ní záležet na USA a Číně, Švýcarsko a Švédsko by ale mohly například nabídnout místo pro setkání například ministrů zahraničí.

Severní Korea chystá testy mezikontinetálních raket

Jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že Pchjongjang zřejmě chystá další testy raket, včetně mezikontinentální, a že nedělní nálož odpálená KLDR měla sílu 50 kilotun TNT. Jihokokorejský ministr obrany prohlásil, že KLDR je nejspíš schopna vytvořit miniaturizovanou jadernou zbraň, kterou může umístit na mezikontinentální raketu.

Jižní Korea v pondělí uspořádala cvičení, při němž simulovala útok na oblast, kde KLDR v neděli test uskutečnila. Cvičení na zástupné cíle v Japonském moři zahrnovalo střely vzduch-země s dlouhým doletem i balistické rakety.

Jihokorejská agentura Jonhap informovala, že Jižní Korea brzy instaluje na svém území zbývající čtyři odpalovací zařízení amerického protiraketového systému THAAD. Nasazení systému THAAD v minulosti kritizovaly Čína a Rusko. Náměstek ruského ministra zahraničí Rjabkov uvedl, že na zvyšování vojenských kapacit v Jižní Koreji a Japonsku může Moskva reagovat stejným způsobem.

Autor: