19. března 2018 11:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kamery ukázaly podvody. Ruská volební komise zrušila výsledky voleb v pěti okrscích

Volební komise v Petrohradě začala sčítat hlasy v prezidentské volbě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební komise v Petrohradě začala sčítat hlasy v prezidentské volbě. | foto: Reuters

MOSKVA Ruská volební komise anulovala výsledky nedělních prezidentských voleb v pěti okrscích, kde prošetřuje údajné neregulérnosti jako vhazování více lístků jednou osobou do urny. Informovala o tom předsedkyně volební komise Ella Pamfilovová. Videa na internetu zachycují mnohé případy.

Ve volbách hned v prvním kole získal nový šestiletý mandát dosavadní prezident Vladimir Putin, který podle předběžných výsledků obdržel 76,67 procenta hlasů.

Již v neděli však monitorovací společnosti i opozice upozorňovali na četné případy volebních nesrovnalostí a podvodů. Kromě vhazování několika volebních lístků jedním hlasujícím, které bylo v některých případech zachycené i na video a zveřejněné na internetu, se volební komise pokoušely zkrýt monitorovací kamery v místnostech.

Kritici také poukázali na to, že státní instituce a podniky nutily voliče hlasovat pod pohrůžkou sankcí. V některých okrscích naopak lákaly voliče k volbám jídlem zdarma.

Podle americké televize CNN s odkazem na monitorovací agenturu Golos se během prezidentské volby vyskytlo přes dva tisíce incidentů. V mnoha případech volební komise ani neumožnily pozorovatelům sledovat sčítání hlasů. 

Britská BBC informovala o videích, na kterých jsou vidět členové volebních komisí, jak do volebních uren cpou desítky hlasovacích lístků. Podobná videa z ruských hlasovacích místností se na internetu objevují s železnou pravidelností.

Volební komise ale tvrdí, že nezaznamenala porušení volebních pravidel, které by výsledek hlasování jakkoli ovlivnilo.

„Je to ten nejnormálnější prezident, nemá alternativu, ani soupeře - a to je...
Shromáždění v centru metropole bylo věnováno výročí anexe Krymu, vyznělo...

Komise prý také neregistruje žádné závažné stížnosti na neregulérnost hlasování. Stížností bylo prý tentokrát „přinejmenším dvakrát méně než při posledních volbách“ v roce 2012.

Pamfilovová rovněž popřela zvěsti o tom, že na některých místech byli  pozorovatelé vykázáni z volebních místností, či že byli dokonce napadeni.

ČTK, mhMartin Hampejs

Advantage Consulting, s.r.o.
HLAVNÍ ÚČETNÍ - TRUTNOV

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč