3. května 2017 21:10, aktualizováno  21:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neštěstí v íránském uhelném dole si vyžádalo nejméně 21 mrtvých

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Výbuch v uhelném dole, k němuž dnes došlo na severu Íránu, si vyžádal nejméně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výbuch v uhelném dole, k němuž dnes došlo na severu Íránu, si vyžádal nejméně... | foto: Reuters

TEHERÁN Výbuch v uhelném dole, k němuž ve středu došlo na severu Íránu, si vyžádal nejméně 21 mrtvých a 69 zraněných. O upřesněné bilanci obětí tohoto důlního neštěstí podle agentury Reuters informovala večer íránská média.

„Z dolu byla vyproštěna těla 21 dělníků, které exploze zabila... Doposud tam bylo 69 zraněných,“ sdělil polooficiální íránské agentuře Tasním nejmenovaný regionální představitel provincie Golestán, kde se tragédie odehrála.

Podle představitele golestánských důlních úřadů Rézy Bahramího ale vynesená těla patří mrtvým horníkům, kteří do dolu sestoupili pomoci svým druhům. „Tato bilance nezahrnuje 32 havířů, kteří jsou v dole zavalení,“ dodal.

Výbuch v dole u města Ázádšahr podle Reuters nastal ve 12:45 místního času (09:45 SELČ) v době střídání směn.

Šéf záchranářské služby Sádek Alí Mokadam zprvu hovořil o dvou mrtvých a více než 20 zavalených hornících. Kolik osob přesně zůstalo uvězněno v podzemí, nevěděl, jejich počet ale odhadl na 26.

Mokadam rovněž uvedl, že prvních 25 lidí, kteří se snažili do šachty vstoupit a pomoci horníkům, muselo být převezeno do nemocnic, protože se nadýchali plynu.

Ředitel Červeného půlměsíce v Golestánu Hosejn Ahmadí v té době řekl, že záchranáři kopou tunel, který má usnadnit přístup k havířům. V podzemí se podle něj ale nahromadilo velké množství metanu, což operaci komplikuje.

Íránská televize Press TV oznámila, že jeden ze zraněných je v kritickém stavu. Důl zaměstnává více než 500 lidí, uvedla agentura AP.

Šéf záchranářských oddílů Pírhosajn Kúlívand původně tvrdil, že v jedné části dolu zůstalo uvězněno 40 horníků, dalších 30 pak na jiném místě. Výbuch podle něj nastal, když se horníci snažili uvést do chodu motor jednoho z vozíků.

ČTK
  • 0Diskuse