Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Netanjahu hledá, jak ze slepé uličky. Izraelského premiéra by mohlo určit rychlé referendum

Benjamin Netanjahu během proslovu po volbách. foto: Reuters

JERUZALÉM - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sice vyhrál parlamentní volby, ale nedaří se mu sestavit novou vládu a v úterý večer na tiskové konferenci navrhl, že by o osobě příštího premiéra země mohli voliči rozhodnout v přímé volbě, napsala agentura AFP. Netanjahuova strana Likud získala ve volbách 30 z celkem 120 křesel v Knesetu, dlouholetý premiér má teď mandát k sestavení vlády do 4. května.
  23:01

„Potřebujeme rychlé referendum, abychom se dostali z politické slepé uličky. (...) Nechme voliče rozhodnout, kdo bude jejich příštím premiérem,“ uvedl Netanjahu.

Izraelskou vládu bude sestavovat dosavadní premiér. Netanjahu dostal pověření od prezidenta Rivlina

Podle odborníků oslovených agenturou AFP by referendum mohlo Netanjahuovi umožnit setrvat u moci, ale stejně tak by mohlo vést jen k dalšímu patu.V každém případě by sice voliči rozhodli o osobě předsedy vlády, nijak by ale nezměnili výsledky voleb, počty mandátů a koaliční potenciál jednotlivých stran, připomíná The Times of Israel. Pro změnu zákona o přímé volbě premiéra Netanjahu potřebuje 61 hlasů, ale ty by mu stačily i pro sestavení vlády. V dosavadním vyjednávání má ale zatím podporu jen 59 členů Knesetu.

V ulicích Izraele se protestuje proti současnému premiérovi.
„CRIME MINISTER“ jako narážka na soud premiéra Izraele.

V minulosti byly v Izraeli již tři přímé volby premiéra, naposledy v roce 2001. Ariel Sharon z Likudu tehdy jen těsně zvítězil nad Ehudem Barakem. „Nepřiměřená moc malých stran způsobila, že vláda pracovala v neustálém strachu z předčasných voleb,“ domnívají se Assaf Shapira a Amir Fuchs z výzkumného centra Israel Democracy Institute.

Předčasné volby se v Izraeli konaly v březnu a nepřinesly výsledek, který by kterémukoli z politiků umožnil sestavit většinový kabinet. Prezident Reuven Rivlin 6. dubna sestavením nové vlády pověřil Netanjahua. Má na to 28 dnů s možností dvoutýdenního prodloužení. V případě neúspěchu může prezident pověřit jiného politika nebo může úkol vybrat kandidáta předat parlamentu.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat