16. září 2012 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Netanjahu: Írán dělí půl roku od výroby jaderné zbraně

Benjamin Netanjahu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benjamin Netanjahu | foto: Reuters

JERUZALÉM  Írán bude mít za šest až sedm měsíců tolik jaderného materiálu, aby mohl začít vyrábět jadernou zbraň. Prohlásil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

USA vyzval, aby Teheránu stanovily ostrou hranici, po jejímž překročení by Teheránu hrozila vojenská akce.

Izrael patří k zemím, které Írán podezírají z vývoje jaderné zbraně, a cítí se nejvíc ohrožen, protože Teherán neuznává právo na jeho existenci.

Jeruzalém hrozí útokem na íránská jaderná zařízení. Washington ale dal již několikrát najevo, že chce nejdříve dát prostor protiíránským sankcím, aby začaly účinkovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Netanjahu v dnešních televizních rozhovorech s americkými médii podle webu bloomberg.com prohlásil, že Írán bude mít za šest měsíců přibližně 90 procent obohaceného uranu, který by byl třeba k výrobě jaderné bomby.

"Musíte teď před ně umístit tuto červenou čáru, než bude pozdě," řekl Netanjahu. Tento krok by podle něj mohl snížit pravděpodobnost izraelského útoku na íránská jaderná zařízení. Mezinárodní společenství Írán podezírá z vývoje jaderné zbraně, Teherán to ale dlouhodobě odmítá. Íránský generál Mohammad Alí Džafarí dnes varoval, že pokud Izrael zahájí vojenskou akci proti Íránu, íránské rakety zajistí, aby z Izraele "nic nezbylo".

Lidovky.cz, ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?