Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Netanjahu odvolal ministra. Následné protesty policie rozháněla vodními děly

Svět

  6:30aktualizováno  7:58
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli odvolal ministra obrany Joava Galanta. Ten v sobotu vyzval k zastavení kontroverzní reformy soudnictví. V reakci na jeho odvolání vyšlo do ulic až 700 tisíc lidí, které na hlavním silničním tahu v Tel Avivu po několika hodinách protestů rozehnala vodními děly policie. Izraelský prezident Jicchak Herzog Netanjahua vyzval, aby od prosazení reformy ustoupil.

Proti reformě, která v případě schválení podle kritiků omezí demokracii v zemi, demonstrují v Izraeli již řadu týdnů desítky tisíc lidí.

Ministr obrany Galant, který je vysoce postaveným členem Netanjahuovy strany Likud, v sobotu uvedl, že prohlubující se vnitřní roztržka vyvolaná snahou reformu prosadit představuje bezprostřední hrozbu pro bezpečnost země. Reformní proces by se podle něj měl zhruba na měsíc pozastavit, aby byl prostor pro jednání s opozicí.

Premiérova kancelář sdělila, že Netanjahu si v neděli Galanta pozval do kanceláře a řekl mu, že v něj ztratil důvěru a tudíž ho odvolává. Galant krátce poté na Twitteru napsal, že „bezpečnost Izraele vždy byla a zůstane jeho životním posláním“.

Opoziční vůdce Jair Lapid v reakci prohlásil, že „izraelský premiér je hrozbou pro bezpečnost státu Izrael“. Vládu obvinil, že „ignoruje varování všech bezpečnostních představitelů“.

Odvolání ministra spustilo masivní protesty

V reakci na odvolání Galanta v neděli vyšly v několika izraelských městech do ulic tisíce lidí. Protestovalo se v Tel Avivu, Haifě, Beerševě i v Jeruzalémě, uvedl deník The Times of Israel. Podle listu Haarec se demonstranti v Jeruzalémě střetli s policií u rezidence premiéra Benjamina Netanjahua, kde se pokusili prolomit bezpečnostní zátarasy.

Organizátoři demonstrací v reakci na odvolání totiž vyzvali ke spontánnímu protestu před vojenským velitelstvím v Tel Avivu. Podle agentury Reuters mimo jiné tisíce lidí zablokovaly v Tel Avivu páteřní ajalonskou dálnici.

Policie v pondělí nad ránem dostala příkaz tento dav v centru metropole rozehnat. Desítky strážců zákona postupovaly proti davu a podporu jim dělala i těžká technika a jezdci na koních. Silnici se podařilo vyklidit během několika minut, zůstaly na ní ale odstavená auta a odpad po demonstrantech. Podle stanice Channel 12 většina účastníků prostor vyklidila dobrovolně, stačila k tomu pohrůžka použití vodních děl.

Podle neověřených údajů stanice Channel 12 v noci na pondělí po celé Izraeli proti reformě demonstrovalo zhruba 600 až 700 tisíc lidí. Times of Israel píší také o četných ohních, kteří lidé zapalovali na ulicích.

K ustoupení od reformy vyzval i Herzog

Uprostřed bezprecedentních protestů se několik zákonodárců a ministrů Netanjahuovy strany Likud připojilo ke Gallantově výzvě k zastavení legislativního procesu revize soudnictví, píše list Haarec. Podle zpráv izraelských médií je mezi nimi i Ron Dermer, ministr pro strategické záležitosti a jeden z nejbližších Netanjahuových spojenců. Krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir naopak trvá na tom, aby Kneset o reformě v pondělí hlasoval.

„V zájmu jednoty lidu Izraele, v zájmu odpovědnosti vás vyzývám, abyste okamžitě zastavili legislativní proces,“ vyzval premiéra k ustoupení od prosazení sporné soudní reformy na Twitteru v pondělí ráno také izraelský prezident Jicchak Herzog.

„Hluboké znepokojení obklopuje celý národ. Bezpečnost, ekonomika, společnost – to vše je ohroženo,“ uvedl prezident a dodal, že dění v zemi teď sleduje celý národ, ale také celý svět.

Herzog vyzval vládu ke zrušení reformy už před dvěma týdny a předložil tehdy vlastní kompromisní návrh, který Netanjahu odmítl. Herzog při oznámení návrhu vyjádřil obavy z občanské války, a to vzhledem k tomu, jaké vášně vláda, v níž jsou i krajně pravicové a ultraortodoxní strany, v posledních týdnech vzbuzuje.

Bílý dům je znepokojen. Izraelská vláda jedná o zastavení reformy

Izraelská národní rada studentů a mládeže, zastupující studenty středních škol a gymnázií, vyhlásila od pondělního rána celostátní stávku. Připojila se tak k několika vysokým školám, které kvůli nesouhlasu s reformou podnikly obdobný krok. Několik starostů a regionálních představitelů vyhlásilo protestní hladovku.

Spojené státy uvedly, že jsou událostmi v Izraeli hluboce znepokojeny a vidí naléhavou potřebu kompromisu, uvedl Bílý dům v prohlášení.

„Zásadní změny demokratického systému by měly být prováděny s co nejširší podporou obyvatelstva. Nadále důrazně vyzýváme izraelské představitele, aby co nejdříve nalezli kompromis. Jsme přesvědčeni, že je to nejlepší cesta vpřed pro Izrael a všechny jeho občany. Podpora Spojených států izraelské bezpečnosti a demokracii zůstává i nadále neochvějná,“ uvedl Bílý dům v prohlášení.

Izraelské demonstranty podpořil i americký židovský demokratický senátor za Havaj Brian Schatz. „Jsem solidární se všemi Izraelci, kteří pokojně vyjadřují své rozhořčení. To, co Bibi (přezdívka Netanjahua) dělá, je znepokojivé, děsivé a nebezpečné pro vztahy mezi našimi zeměmi,“ uvedl Schatz v příspěvku na Twitteru.

Americká poslankyně Elissa Slotkinová, která patří mezi klíčové demokratické zastánce Izraele ve Sněmovně reprezentantů, vyzvala premiéra Netanjahua, aby vyslyšel „drtivý odpor veřejnosti proti těmto plánovaným změnám. Pokračování v nastoupené cestě je neudržitelné, jak jasně ukázaly události tohoto víkendu,“ uvedla Slotkinová podle listu Haarec.

Premiér Netanjahu a šéf ultraortodoxního uskupení Šas Arje Deri v noci na pondělí připustili, že by prosazování reformy justice mohli pozastavit. Vláda by měla jednat o zastavení reformy od ranních hodin, píše server The Times of Israel. V řádu hodin se také čeká premiérům projev k veřejnosti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!