24. dubna 2017 13:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Netanjahu: Spojenci mohli zachránit životy čtyř milionů Židů, ale holokaust ignorovali

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 145Diskuse
Benjamin Netanjahu mluví během Mezinárodního dne památky obětí holokaustu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Benjamin Netanjahu mluví během Mezinárodního dne památky obětí holokaustu. | foto: youtube.com/ Yad Vashem

JERUZALÉM Při příležitosti Dne památky obětí holokaustu, prohlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, že Spojenci mohli během druhé světové války zachránit životy čtyř milionů Židů a milionů dalších lidí. „Když se děly strašlivé zločiny na Židech, když naši bratři a sestry byli posíláni do pecí, věděli a nekonali,“ zlobil se Netanjahu.

Izraelský premiér a předseda strany Likud Benjamin Netanjahu v neděli zkritizoval Spojence, kteří během druhé světové války bojovali proti nacistickému Německu. Podle nedávno zveřejněných dokumentů Organizace spojených národů (OSN) Spojenci věděli o rozsahu holokaustu a koncentračních táborech již v roce 1942 a jejich rozhodnutí nezaútočit na tábory a nebombardovat je stálo podle Netanjahua miliony životů. Podle izraelského premiéra mohli Spojenci zabránit smrti čtyř milionů Židů a milionů dalších zabitých v koncentračních táborech, uvedl server Times of Israel.

Netanjahu v nedělním projevu, uspořádaném během Dne památky obětí holokaustu, řekl, že zveřejněné dokumenty OSN „mají příšerný význam“.

„Pokud by se Spojenci v roce 1942 rozhodli konat proti táborům smrti - a vše co bylo tehdy nutné, bylo opakovaně tábory bombardovat - kdyby tehdy konali, mohli zachránit čtyři miliony Židů a miliony dalších lidí,“ uvedl na státním obřadu k uctění obětí holokaustu.

Spojenci věděli o holokaustu dříve, než se myslelo

Nově zveřejněné materiály OSN - nepřístupné přes sedmdesát let - dokládají, že Spojené státy, Velká Británie i Sovětský svaz již koncem roku 1942 věděli o tom, že nacistické Německo zabilo přinejmenším dva miliony Židů a že dalším pěti milionům hrozí smrt.

Zdroj: independent.co.uk

„Věděli a nekonali,“ řekl divákům u památníku obětí holokaustu v Jeruzalémě ( Jad vašem). „Když se děly strašlivé zločiny na Židech, když naši bratři a sestry byli posíláni do pecí, věděli a nekonali,“ pokračoval Netanjahu.

Netanjahu v projevu řekl, že k holokaustu došlo kvůli třem věcem: nenávisti vůči Židům, mezinárodnímu nezájmu tváří v tvář hrůzám a „strašlivou slabostí našich lidí (Židů) v diasporách“.

Podle izraelského premiéra antisemitismus nezmizel a „bylo by naivní si myslet“, že v blízké době zmizí. Situaci zhoršuje „nenávist z Východu“, kterou podle něj rozdmýchává Írán a Islámský stát.

Netanjahův proslov následoval po řeči izraelského prezidenta Re’uvena Rivlina, od kterého se svým tónem lišil. Rivlin ve svém proslovu nabádal proti tomu, aby se antisemitismus hledal i tam, kde neexistuje.

„Paprsek světla“ Donald Trump

Podle izraelského premiéra ani dnes „mezinárodní nezájem“ nezmizel. To podle něj dokládá násilí v Biafře, Kambodži, Rwandě, Súdánu a Sýrii. Jedním z „paprsků světla“ je podle něj ale americký prezident Donald Trump a jeho bombardování syrské letecké základny raketami Tomahawk, které bylo „rozhodnou reakcí na plynování vlastních lidí syrským prezidentem Bašárem Asadem,“ cituje list Netanjahua.

Co se ale podle Netanjahua oproti dřívější době změnilo, je to, že Židé dnes mají silný Izrael, který je ochrání. „Slabí nemají velkou šanci, že přežijí,“ řekl. „Silní přežijí, slabí jsou vyhubeni... Naši lidé se toto naučili během holokaustu.“

Podle něj lekcí, kterou si Izrael odnesl, je i to, že „musí být schopen se ochránit. Sám, proti jakékoli hrozbě, proti jakémukoli nepříteli“.

Netanjahu také varoval, že „ti, kteří nás chtějí zabít, se dostávají do našich mířidel“.

Podle něj se „nejedná o provokaci nebo přehánění, je to jediná cesta, jak zaručit, že budeme mít budoucnost“. Netanjahu zdůraznil, že „zaručení budoucnosti“ je „hlavní povinností všech izraelských premiérů“.

Lidovky.cz
  • 145Diskuse

Najdete na Lidovky.cz