Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

„Netrestejme za volání v cizině“

Svět

  12:45
BRUSEL/PRAHA - Zákazníci tuzemských mobilních operátorů by na dovolené v jakékoliv zemi Evropské unie už nemuseli platit vysoké poplatky za volání. Když si totiž budou chtít zavolat ve Francii taxi, měli by platit stejně, jako kdyby byli doma a telefonovali po Česku.

mobilní telefon foto: Lidové noviny

To je alespoň jeden z hlavních návrhů eurokomisařky pro informační společnost Viviane Redingové, která včera zásadní změnu v systému účtování zahraničních hovorů přes mobil navrhla.

Redingová tvrdí, že lidé nemají být trestáni vysokými cenami za to, že se právě pohybují v jiné zemi. Představila proto plán, který má vést ke zlevnění telefonování v unii. „Jestliže máme rušit přeshraniční bariéry na vnitřním trhu unie, je to krok sledující právě tuto logiku,“ zdůvodnila plán komisařka.

První na ráně je takzvaný roaming. Tedy cena, kterou platí uživatel mobilu za to, že se v zahraničí dovolá a může přijímat hovory. Redingová požaduje, aby se v případě přijímaných telefonátů roaming úplně zrušil. Napříště by tak lidé neplatili pokaždé, když v cizině zvednou mobil. „Považuji to za neoprávněný poplatek a navrhuji, aby se zrušil právním předpisem,“ řekla.

Další návrh je, aby klesla i cena telefonických hovorů uskutečněných v cizině. Pokud by klient českého operátora volal třeba z Vídně do Prahy či Paříže, stále by šlo o mezinárodní hovor, jehož součástí je platba i za roaming. Komisařka by však ráda dotlačila telekomunikační firmy ke snížení mezinárodních tarifů.

Dosáhnout toho chce omezením poplatků, které si navzájem účtují operátoři za zpřístupnění svých sítí. To se poté odrazí na faktuře konečného spotřebitele. „Výsledkem regulace, kterou navrhuji, by tak byl konec poplatků za mezinárodní hovory, jak je známe dnes,“ tvrdí Redingová.

Mobilní operátoři se však na návrh dívají skepticky. Tuzemští operátoři připomínají, že v poslední době ceny výrazně snížili. „Ceny za roamingové služby jsou výsledkem konkurenčního tlaku jednotlivých operátorů a rok od roku klesají,“ upozornil mluvčí Eurotelu Pavel Kaidl.

S tím souhlasí i mluvčí Vodafone Jakub Hrabovský. „Podobně jako v jiných odvětvích je z hlediska dlouhodobého snižování cen pro zákazníky stěžejní především konkurenční nabídka velkých celoevropských firem,“ říká.

Nevole operátorů je jasná. Jedním z dopadů změn může totiž být odchod klientů k hrstce nejlevnějších firem v Evropě, protože by se lidé při výběru operátora mohli řídit nabídkou ceny za lokální hovory. „Plošně určit koncovou cenu za roaming je nereálné, neefektivní a pro některé operátory i ohrožující,“ tvrdí Pavel Kaidl.

Spolupracovníci Redingové přiznali, že se to „může stát“, nicméně přesnější rozměr „přelivu klientů k litevskému či slovenskému operátorovi se teprve nyní bude zjišťovat“.

Dalším možným efektem může být ale také zdražení lokálních hovorů. Příjmy operátorů za roaming totiž činí v průměru 15, někde až třicet procent z celkových příjmů a společnosti si budou chtít ztrátu kompenzovat.

Šéf sdružení evropských telekomunikačních regulátorů Kip Meek včera v Bruselu řekl, že očekává zhruba desetiprocentní nárůst sazeb za lokální hovory, pokud plán Redingové projde.

Kromě ceny zahraničních volání po mobilu přiměly Redingovou k tažení proti roamingu rozdíly mev unii. Ceny za čtyřminutový hovor se pohybují od dvaceti eurocentů, pokud volá Fin domů ze Švédska, až po 13,05 eur, které jsou naúčtovány Malťanovi v Lotyšsku.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!