24. dubna 2018 10:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neuměl ani řídit auto a neměl kamarády, říkají spolužáci o útočníkovi s dodávkou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 14Diskuse
Svědci se shodují, že vůz jel rychlostí mezi 50 až 70 kilometry v hodině. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svědci se shodují, že vůz jel rychlostí mezi 50 až 70 kilometry v hodině. | foto: REUTERS/Saul Porto

TORONTO/PRAHA Policie zadržela pětadvacetiletého Aleka Minassiana poté, co na chodci zaplněné Yonge Street v Torontu dodávkou zabil nejméně deset lidí a dalších patnáct zranil. Podle spolužáků neměl Minassian téměř žádné přátele. Právě dokončil vysokou školu a měl začít pracovat jako softwarový vývojář.

„Nejsem si jistá, zda měl nějaké velmi blízké přátele, přinejmenším ne veřejně,“ uvedla pro server CBC Ari Bluffová, která chodila s útočníkem na střední školu ve městě Thornhill.

Alek Minassian, muž který zabil v Torontu 10 lidí dodávkou.

Alek Minassian, muž který zabil v Torontu 10 lidí dodávkou.

Policie identifikovala podezřelého z útoku dodávkou ve město Toronto jako pětadvacetiletého Aleka Minassiana, který pocházel z Richmond Hill v provincii Ontario. Při pondělním útoku zemřelo nejméně deset lidí, dalších patnáct bylo zraněno.

Minassian si pronajal bílou dodávku Ryder, se kterou vjel na chodník a na přibližně jeden kilometr dlouhém úseku na rušné Yonge Street vrážel do lidí. Podle jeho profilu na networkingové síti LinkedIn studoval na Seneca College v North Yorku, severní torontské čtvrti, kde se útok odehrál.

„Nikdy jsem ho neviděla s přáteli. Ale kdykoliv jsme ho viděli na chodbě, tak jsme ho pozdravili a prohodili pár slov,“ řekla Bluffová, která s Minassianem chodila na hodiny počítačové techniky. Podle ní kolem sebe nikdy neměl skupinu blízkých a vždy byl spíše „trochu v pozadí“ než v centru nějaké sociální skupiny. Školu oba ukončili v roce 2011.

Hasiči stojí u těla oběti.
Policista u místa incidentu.

Podle spolužáků z vysoké školy se Minassian velmi špatně socializoval, neměl však prý žádné náboženské, nebo politické vazby, či vyostřené názory. Minulý týden dokončil své studium vývoje softwarů na Seneca College a dostal několik nabídek na práci.

Rozhodně prý nenacházel zálibu v násilí, nikdy neměl konflikty a podle některých spolužáků dokonce ani neuměl pořádně řídit automobil.

Neuměl ani řídit auto

Jeden ze spolužáků, který si podle deníku Globe and Mail nepřál být jmenován, uvedl, že kvůli velkým problémům s komunikací by Minassian nebyl schopný si ani pronajmout dodávku. Navíc neuměl řídit a nevěděl, jak funguje volant.

Motiv útoku zatím zůstává neznámý. Spolužáci obecně nevěří, že by mohl takový útok Minassian spáchat. Podle jednoho z nich mohl mít nehodu, zpanikařil a sešlápl plyn. I proto mohl následně na policisty křičet, ať ho zabijí, když vystupoval z auta.

Na tiskové konferenci po útoku odmítl šéf místní policie Mark Sunders spekulovat o motivu „hrůzného útoku“, jelikož stále probíhá vyšetřování. Uvedl však, že čin byl jednoznačně úmyslný.

Během pondělní noci se na sociálních sítích v Kanadě objevil příspěvek, který má pocházet od Minassiana. Média zatím nebyla schopná identifikovat, zda jej opravdu napsal útočník, nebo jde o úmyslně vytvořenou misinformaci.

Příspěvek se má odkazovat na „Nejvyššího gentlemana Elliota Rodgera“, dvaadvacetiletého muže, který v květnu 2014 v kalifornském Isla Vista zabil šest lidí a desítky dalších zranil. Ve videu, které Rodger před útokem publikoval, byl rozhněván na několik žen, které odmítaly jeho nabídky na rande.

  • 14Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!