26. července 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neusmívá se, nepije a snídá křepelčí vejce. Aneb všední den Vladimira Putina

Vladimir Putin - rybář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin - rybář | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA Budí se pozdě. Snídá krátce po poledni. Na stole musí vždy mít sýr cottage. V oblibě má také křepelčí vejce, která zapíjí ovocným džusem. Řeč je o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi. Americký časopis Newsweek popsal zvyky mocného muže, jenž stojí v čele největší země světa.

Pracovat začne brzo odpoledne a pokračuje až pozdě do noci. V kancelářích však nejsou žádné obrazovky – jenom papíry, složky a takřka historické sovětské telefony.

Starý zpravodajec Vladimir Putin se nezapře: první složkou, kterou otevírá, je zpráva domácí tajné služby FSB, zpráva o „domácí frontě“. Druhá složka, do níž Putin nazírá, je od SVR, vnější zpravodajské služby Ruské federace.

Svodky od tajných služeb uzavírá zpráva od FSO, organizace, která se stará přímo o bezpečí prezidenta Putina a dalších ruských pohlavárů. Následuje výběr z ruského tisku, seřazený podle důležitosti a počtu výtisků: první je Komsomolskaja pravda a hned za ní Moskovskij komsomolec. Až poté přijdou na ředu serióznější Vedomosti.

PSALI JSME:

Nakonec Putin čte zahraniční tisk, ten německý v originále, píše v dosud nejdetailnějším Putinovu profilu Ben Judah, autor knihy Křehká říše: jak se Rusko zamilovalo a přestalo mít rádo Vladimira Putina. Pro článek v časopise Newsweek i pro tuto knihu Judah údajně využil mnohá setkání s Putinovými spolupracovníky, různými úředníky či bývalými premiéry. 

Ruský prezident Vladimír Putin při inspekci armády v červenci roku 2013.

Vladimír Putin při inspekci armády v červenci roku 2013.

Nemá rád internet

Za dveřmi mezitím na audienci u prezidenta čekají státní úředníci (neboli „dvořané“, jak se o nich vyjadřuje Ben Judah). Takový ministr se prý může načekat tři až čtyři hodiny. Čekající vysoké státní úředníky Putin údajně často sleduje na obrazovce, asi aby se rozptýlil od čtení zpráv a hlášení.

Putin nemá rád internet ani počítače, prý ho matou. Stejně tak nemá rád Moskvu – kvůli hluku, znečištění, ruchu. Jeho rezidence v Novo-Ogarjovu je 24 kilometrů od Kremlu, kam jezdí, pouze když se snaží udělat dojem na zahraniční hodnostáře nebo když musí na formální akce.

Přestože jízda z rezidence do Kremlu Putinovi po uzavřené silnici zabere méně než 25 minut, prý ho otravuje. Často také cestuje na vládní letiště Vnukovo-2, odkud až pětkrát měsíčně odlétá na zahraniční i domácí cesty. Chce být všude. Domácí hostitelé ho často vítají doslova Potěmkinovými vesnicemi, zakrývajícími bídu a chátrající průmysl.

ČTĚTE TAKÉ:

Při zahraničních cestách je kladen velký důraz na bezpečnost – příslušníci ruské SVR a FSB měsíc před Putinovým příletem kontrolují a zabezpečují hotel i jeho okolí. Týden před příletem přípravy vrcholí a z hotelu se stává „malý Kreml“ – prezidentská administrativa má rezervováno okolo 200 pokojů. Ochranka vymění všechno od mýdel až po ručníky za Kremlem ověřený materiál. Doveze si i vlastní jídlo – dvě tuny ruských surovin.

Z nich pak místní kuchaři, samozřejmě pod dohledem FBS, SVR, FSO a ochutnávačů, vaří. Prezident prý málo mluví a moc se neusmívá ani nepije. Když se někde objeví, všichni kolem ztichnou a zvážní. Okolí se prý Putina snaží v jeho přítomnosti napodobovat – předstírají nezájem o technologie, imitují jeho gesta, tón i způsob mluvy.

Vladimir Putin - rybář
Putin chytil 21kilovou štiku.
Při rybaření se člověk zapotí. Putin si dokonce svlékl tričko.
Vladimir Putin - rybář

Vladimir Putin rybaří.

Muž bez emocí

Jen málo lidí dovede s Putinem vtipkovat. Vypadá, jako by neměl emoce. Ale někdy prý mluví otevřeně, například o budoucnosti Ruska. Přítomných se prý ve své rezidenci zeptal, kdo jsou podle nich největší ruští zrádci. Vzápětí si odpověděl sám: car Mikuláš II. a Michail Gorbačov, protože umožnili šílencům převzít moc.

Vladimír Putin se svou bývalou ženou Ljudmilou.

Vladimír Putin se svou bývalou ženou Ljudmilou.

Někdy se prý snad i zdá, že by se svojí moci klidně vzdal. Uvědomuje si však, že umí Rusku vládnout pouze jako feudál, i proto se možná bojí odejít. Obává se, že kdyby odešel, Moskva by „shořela“ stejně jako nedávno Kyjev. O Putinově rodině toho nevíme příliš. Prý ani žádný rodinný život nemá – jeho matka je mrtvá, stejně jako otec. Smanželkou, která trpěla úzkostlivostí, je rozvedený (více čtěte ZDE).

Ani přes různé povídačky o modelkách, fotografkách a gymnastkách, které ho podle některých v noci navštěvují, toho Putinovo okolí o jeho intimním životě moc netuší. Jeho dvě dcery jsou „státním tajemstvím“, i když jedna z nich žije v Nizozemsku.

VÍCE ZDE:

Hokej a zvířata

Co Putin miluje? Především hokej. Je to podle něj elegantní, mužný a zábavný sport. Jednou za pár týdnů proto Putin organizuje zápas. Být pozván na takový zápas je pro všechny ohromná čest – na zápasy smí jen ti vybraní. Jsou mezi nimi oligarchové, lidé, kteří byli kolem Putina, ještě když byl v Petrohradu místostarostou, lidé, na které se vztahují nejnovější západní sankce.

ČTĚTE TAKÉ:

Putinův tým zpravidla doplňují jeho bodyguardi, ten druhý většinou členové ochranky premiéra Dimitrije Medveděva, který se však zápasů příliš často neúčastní.

Putin má také rád zvířata. Rád tráví čas s černým labradorem, chodí i lovit. Rovněž s oblibou z vrtulníku pozoruje v ruské tundře tygry a medvědy.

Putin se pomazlil se vzácným levhartem perským
Putin se pomazlil se vzácným levhartem perským
Hokejista Putin
Hokejista Putin hovoří s rozhodčí.

Vladimir Putin jako hokejista a při mazlení s levhartem perským., Petr Janoušek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!