20. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Jasnější něž tisíc sluncí. USA zveřejnily desítky tajných videí z jaderných testů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 32Diskuse
Test jaderné zbraně v USA | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Test jaderné zbraně v USA | foto: Lawrence Livermore National LaboratoryLidovky.cz

WASHINGTON/PRAHA Spojené státy zveřejnily doteď přísně tajné záznamy z testů jaderných zbraní. Materiály shromážděné mezi lety 1945 a 1962 si teď může prohlédnout každý. Přístupný je jen zlomek z celkem 10 tisíců filmů, kalifornská Lawrence Livermore National Laboratory však plánuje do oběhu pouštět stále další záběry zkoušek nejničivějších zbraní na světě. Dělají to údajně proto, aby si lidé uvědomili, jaké množství energie se při explozi uvolní - a jakou škodu tak mohou zbraně nadělat.

Jaderné zbrojení bylo nedílnou součástí studené války. Mezi lety 1945 a 1992 USA provedly celkem 1054 testů svého jaderného arzenálu, přičemž každou takovou zkoušku nahrávaly kamery z několika úhlů. Záznamy se poté přísně střežily v sejfech z důvodů obav zneužití protistranou.

Soutěži v jaderném testování a s ní spojenému působení radiace připisuje Evropská komise pro riziko radiace více než 61 milionů úmrtí na rakovinu. Největší podíl na tom mají testy prováděné v 50. a 60. letech, kdy probíhala většina pokusů nad zemí a radioaktivním spadem tedy byla ohrožena větší plocha.

Většina dokumentačních materiálů byla doposud skladovaná v podmínkách, které by časem vedly k jejich kompletnímu znehodnocení. Vedoucí pracovník projektu Greg Spriggs popisoval zápach octa, který ucítil po otevření kontejnerů. Ten prý znamenal, že už se filmy (vyrobené z organického želé) začínaly rozkládat, informoval list The New York Times.

Jejich rekonstrukce, kterou provedli specialisté z Lawrence Livermore National Laboratory, je zachovává pro další generace a umožňuje je analyzovat s pomocí moderních měřících postupů. Digitalizace původních filmových pásků navíc také umožnila právě sdílení materiálů se širokou veřejností - prvních 63 videí je již ke zhlédnutí na Youtube.

„Doufáme, že už nikdy nebudeme muset jaderné zbraně použít“

Věděcký tým navíc zjistil, že řada dobových údajů byla značně nepřesná, nové analýzy by tak mohly například přinést lepší vhled do toho, jestli další státy s jadernými arzenály své pumy testují a s jakými konkrétními modely pracují.

„Je neuvěřitelné, kolik energie se uvolní,“ komentoval Spriggs. „Doufáme, že už nikdy nebudeme muset jaderné zbraně použít. Myslím si, že pokud dobře zachytíme jejich historii a ukážeme, jakou mají sílu, jak moc škody by mohly napáchat, tak se potom možná lidé budou hodně zdráhat, než je použijí.“

Filmy ilustrují historii amerického jaderného programu. Po kontroverzním bombardování japonských měst Hirošima a Nagasaki v roce 1945, které zabilo statisíce lidí, nabíralo jaderné zbrojení mezi USA a SSSR stále větší obrátky. Spojené státy mezi lety 1945 a 1962 provedly přes 200 atmosférických jaderných testů, načež je v roce 1963 zakázala mezinárodní smlouva.

Neustupující hrozba

V posledních letech na sebe nejvíce pozornosti svými testy jaderných zbraní strhla Severní Korea. Celkem jich v posledních deseti letech uskutečnila pět, poslední v září roku 2016. O posledním z těchto testů The Washington Post píše jako o dalším kroku na cestě k jaderné zbrani, která by dokázala dosáhnout pevniny Spojených států, což má být jeden ze severokorejských dlouhodobých cílů.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v pátek prohlásil, že americká politika „strategické trpělivsti“ vůči KLDR skončila. Pokud by se hrozba zvýšila, zvažuje prý i vojenskou akci. Spojené státy mají vytyčený společný cíl s Jižní Koreou - a to zabránit jejímu severnímu sousedovi přistupu k jadernému arzenálu.

Donald Trump si minulý měsíc stěžoval, že USA ztrácejí v oblasti jaderné výzbroje svou vůdčí pozici. Podle něj by však měly být „na vrcholu“. Barack Obama se přitom dlouhodobě stavil za redukci nukleárního arzenálu. Během projevu na pražském Hradčanském náměstí například mluvil o tom, že „Amerika je zavázána hledat mírová řešení a bezpečí světa bez jaderných zbraní.“

  • 32Diskuse

Najdete na Lidovky.cz