14. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neuživíme je, říkají řecké matky a dávají děti do útulků

Řekyně protestují - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řekyně protestují - ilustrační foto. | foto: Reuters

ATÉNY/PRAHA Vleklá hospodářská krize v Řecku ničí i mnohé rodiny. Některé matky, které ztratily práci, nemají peníze, aby se postaraly o své děti. Proto je často dávají do charitativních útulků. Podle svědectví už ale dochází i k případům, kdy zoufalé ženy děti prodávají párům, které peníze mají a u nichž matky věří, že se o jejich potomka postarají lépe než ony.

30letá Kasiani Papadopoulouová je vdova a matka tří dětí. Před rokem se jich ale musela vzdát. "Ztratila jsem práci a neměla jsem peníze na jídlo, nájem, ani školní potřeby," vypráví reportérce britského Daily Mail. Proto se rozhodla děti nechat v charitativním útulku, kam za nimi jezdí jednou za měsíc. "Vždycky když mají narozeniny, nebo o Vánocích či Velikonocích, myslím na své děti, se kterými nemůžu být," říká a dodává, že chápe, že ji mnozí za její rozhodnutí odsuzují. "Hledala jsem pomoc všude, obešla jsem snad všechny možné úřady, ale nikde mi nepomohli. Také jsou bez peněz. Naše země je v těžké krizi," líčí.

37letá Marina Tsivraová se zatím v takové situaci neocitla, ale jak sama říká, nemá k tomu daleko. Stará se o pětiletou nemocnou dceru, manžel je opustil. "Pracovala jsem v pekařství, ale teď už rok nemůžu žádnou práci sehnat," vypráví. Bydlí s dcerou zadarmo u přátel, nemá pojištění, a nemůže si dovolit zaplatit ani tisíc korun za lékaře pro dceru. S léky pro nemocné dítě jí nakonec také pomohla charita. "Jsem na tom špatně, ale pořád naštěstí ne tak, jako ostatní. Moje kamarádka prodala svou novorozenou dceru páru, který nemohl mít děti," tvrdí Tsivraová.

"Takově věci se teď v Řecku dějí, a já jsem jen zvědavá, jaká budoucnost čeká generaci našich dětí," dodává.

Situace se bude zhoršovat

Charita SOS Dětské vesničky, kde se se starají o děti Kasiani, říká, že loni se na ně obrátilo tisíc rodin, z nichž dvě třetiny měly vážné finanční problémy. A to číslo se pořád zvětšuje. "Máme tu batole, kterému matka platila jesle. Jednoho dne si ho ale nevyzvedla, poslala jen vzkaz, že nemá peníze a nemůže se o dceru starat," líčí zaměstnanci charity. Ředitel řeckých SOS vesniček se obává, že to je jen začátek. "Myslím, že letos se bude situace ještě zhoršovat a že na naše dveře zaklepe mnoho rodičů," uvádí George Protopapas.

Řecko bylo krizí zasaženo nejvíce v Evropě. Zatímco před krizí si Řekové sahali na život nejméně z celé Evropy, teď země hlásí, že počet sebevražd je rekordní. Podle odborníků je za tím právě hospodářská krize, se kterou se řada lidí nedokázala vyrovnat.

ČTĚTE TAKÉ:

Po parlamentních volbách z minulé neděle pověřil prezident sestavením vlády postupně předáky tří nejsilnějších stran, ale ani jeden z nich při hledání parlamentní většiny neuspěl. Pokud budou jednání znovu neúspěšná, což se předpokládá, čekají extrémně zadlužené Řecko nové volby, pravděpodobně 10. nebo 17. června.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, mtrMiluše Trefancová