20. prosince 2012 9:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nevíme, kdy přijde konec světa, říkají potomci Mayů

Mayská pyramida, Mexico  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mayská pyramida, Mexico | foto: Shutterstock

MEXIKO/PRAHA Zítra, v pátek 21. prosince, má podle některých výkladů mayského kalendáře nastat konec světa. Do Mexika se kvůli tomu valí davy turistů. Chtějí na vlastní oči vidět, co se bude dít.

Na jedné straně zeměkoule, zejména v Číně a v Rusku, lidé kvůli proroctví už několik týdnů panikaří, nakupují zásoby a budují si provizorní přístřešky. Tisíce dalších chce ale naopak vidět konec světa "v přímém přenosu". Potomci Mayů žijící na jihu Mexika a v dalších středoamerických zemích, většinou křesťané, tento povyk nechápou.

"Nevěříme, že bude konec světa," citoval list Socorro Pootovou žijící v mexické vesnici Holca, která leží jen pár kilometrů od nyní přeplněné turistické atrakce Chichén Itza, zříceniny mayského města na poloostrově Yucatán. "Nikdo neví, kdy to přijde. Den ani hodinu. To ví jen Bůh," dodala matka tří dětí.

ČTĚTE TAKÉ:

Mexická vláda odhadovala, že zemi letos právě i kvůli zprávám o údajném konci světa navštíví okolo 50 milionů turistů. Jen v Chichén Itza se jich v pátek očekává na 200 tisíc. I když Mexičané na jednu stranu s podivem kroutí hlavami, ti, kteří pracují v turistickém průmyslu, mají naopak radost, že se jim zvýší výdělky.

"Je to den, kdy se bude lépe vydělávat. Jinak je ale stejný jako kterýkoli jiný," uvedl Julian Nohuicab, pouliční prodavač nápojů rovněž mayského původu. Podle Very Rodriguezové jde o psychózu a pouhé přechodné pobláznění, i když její předci byli také Mayové, ani ona předpovědím nepřikládá velkou důležitost.

Mayové a konec kalendáře

Zprávy o blížícím se konci světa vznikly na základě propočtů založených na mayském kalendáři. Ten začíná v roce 3114 před naším letopočtem a čas počítá v různě dlouhých časových jednotkách, k nimž patří i takzvané baktuny dlouhé 394,26 roku. Letos 21. prosince končí právě 13. baktun a také delší cyklus dlouhý 5126 let.

Apokalyptici to interpretují jako datum zániku světa, podle odborníků se ale mýlí. Také samotní Mayové, kteří žijí v Mexiku, Guatemale a dalších středoamerických zemích, ukončení baktuny vnímají hlavně jako uzavření významného kalendářního cyklu a žádné temné významy v něm nehledají.

Sami Mayové naopak žádné obavy nemají, na konec kalendářního cyklu se připravují už řadu měsíců s pomocí nejrůznějších rituálů. Tvrdí dokonce, že je v novém baktunu čekají lepší časy. Ten předchozí, který začal zhruba roku 1618 a zahrnoval například bolestné následky španělského dobyvatelského vpádu, pro ně totiž zrovna šťastný nebyl.

Tereza Šupová, mtr

Najdete na Lidovky.cz