23. ledna 2017 17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Exvelvyslanec USA v Praze chce dostat Trumpa k soudu. Za porušování ústavy

Bývalý americký velvyslanec Norman Eisen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý americký velvyslanec Norman Eisen. | foto: Lidové noviny

WASHINGTON Skupina amerických aktivistů chce podat na prezidenta Donalda Trumpa žalobu za porušování ústavy. Informovala o tom v pondělí agentura AP. Nový prezident se ho údajně dopouští tím, že dovoluje svým podnikům přijímat platby od zaměstnanců cizích vlád. Jedním ze dvou právních expertů, kteří mají spor proti Trumpovi vést, je bývalý velvyslanec USA v Praze Norman Eisen.

Americká ústava obsahuje článek, který hlavě státu zakazuje přijímat peníze od cizích diplomatů a předávat do nájmu své nemovitosti cizím vládám. Formulace článku ale podle některých právníků nemá jasný výklad, a podle AP proto lze očekávat právní bitvu s Bílým domem.

Žalobu chce podat nevládní skupina Občané pro odpovědnost a etiku ve Washingtonu (CREW), která se zabývá uplatňováním práva ve vrcholných státních institucích. Eisen je jedním ze spoluzakladatelů skupiny. „Nikdy jsme neměli prezidenta, který by v takovém rozsahu přijímal platby ze zahraničí. Je tady spousta problémů, které je třeba poprvé soudně projednat,“ řekl novinářům ředitel CREW Noah Bookbinder.

Americký velvyslanec Norman Eisen v průvodu
Norman Eisen prosazoval oddálení části zdravotnické reformy.

Trump jako realitní magnát vlastní v USA i v cizině síť hotelů a v některých z nich sídlí zahraniční diplomaté. Střet zájmů prezident nepřipouští, protože americká ústava mu neukládá tuto okolnost řešit. Přesto prezident před inaugurací oznámil, že správu svého majetku předá svým dvěma synům. Zavázal se, že po dobu svého úřadování v Bílém domě jeho firmy nebudou uzavírat kontrakty se zahraničními partnery. Jakýkoli zisk z plateb cizích vlád za hotelové služby hodlá věnovat na dobročinnost.

Právní spor proti Trumpovi mají vést dva právníci, kteří se specializují na etiku v Bílém domě. Jedním z nich je Norman Eisen, který za vlády Baracka Obamy působil v letech 2011-2014 jako velvyslanec v Praze.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz