7. března 2019 18:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nevpuštění člena ruské delegace do Česka nezůstane bez odezvy, oznámila Moskva

Ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov | foto: ČTK

Moskva Moskva považuje za neopodstatněné rozhodnutí českých úřadů nevpustit do země jednoho z členů delegace ruského ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova, který tento týden navštívil ČR. Uvedla to ve čtvrtek mluvčí ruského ministra zahraničí Marija Zacharovová, podle níž rozhodnutí nezůstane bez odezvy.

„Incident považujeme za neslýchaný příklad nepřívětivého počínání české strany, která tak demonstrovala pohrdání základními normami diplomatické slušnosti. Podobné konfrontační výpady samozřejmě nezůstanou bez adekvátní reakce z naší strany,“ prohlásila dnes Zacharovová.

O nevpuštění člena ruské delegace informoval v úterý server Deník N. Muž byl po pondělním přistání na pražském Letišti Václava Havla a následné pasové kontrole vrácen do Moskvy. Podle zdrojů Deníku N je dotyčný několik let na seznamu nežádoucích osob a je spolupracovníkem ruských tajných služeb. České ministerstvo zahraničí incident komentovat nechtělo.

„Je politováníhodné, že ve snaze zavděčit se protiruským silám v zemi i za jejími hranicemi se v Praze stále častěji používají proti ruským diplomatům provokační postupy z arzenálu vízových válek,“ dodala ve čtvrtek mluvčí ruské diplomacie Zacharovová.

ČTK