Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

New York hledá krysaře. Práce snů za 170 tisíc dolarů ročně, láká starosta

Svět

  13:21
Starosta New Yorku Eric Adams vyhlásil výběrové řízení na funkci ředitele pro boj s hlodavci. Má snížit populaci krys, jichž je v devítimilionovém New Yorku podle odhadů dvakrát víc než obyvatel. Dostat za to může až 170 tisíc dolarů ročně (v přepočtu asi 330 tisíc korun měsíčně).

„Máte na to udělat nemožné? Vehementně zakročit proti škůdci? Máte zkušenosti v městském plánovaní a vedení projektů? A především nadšení, odhodlání a instinkt zabijáka potřebný pro boj se skutečným nepřítelem – neúnavnou newyorskou krysí populací? Pokud ano, vaše práce snů na vás čeká.“ stojí v inzerátu kanceláře starosty pro pozici, která vyžaduje nasazení „24 hodin denně a sedm dní v týdnu“.

Populace krys je v New Yorku dlouhotrvajícím problémem. Jejich soužití s lidmi označil v roce 2011 magazín New York za „symbol města“. List New York Post však nyní napsal, že počet stížností obyvatel na krysy v posledních osmi měsících vzrostl o 70 procent oproti stejnému období před dvěma lety.

Radnice proto také v listopadu schválila novou vyhlášku, která zakazuje lidem vynášet odpadky na ulici před osmou hodinou večer.

„Už jsem řekl jasně, že nesnáším krysy. A krysy jsou to, co budeme vraždit. Zakročíme proti našemu problému s hlodavci,“ řekl starosta Adams při podpisu vyhlášky.

Nová pozice vedoucího krysaře bude obnášet cestování po všech pěti newyorských obvodech, komunikaci s různými městskými úřady, vedení týmu i přípravu strategie. Uchazeč musí mít také vysokoškolský titul.

Krysa jako symbol města

Radnice uvádí, že hlodavci způsobují značné škody, například poškozují elektrické vedení nebo šíří nemoci.

Fenomén krys v New Yorku se promítá i do kultury. V roce 2021 zvítězil v soutěži britského přírodovědného muzea v kategorii „divoká zvěř ve městě“ fotograf Charlie James se snímkem krysí skupinky v Manhattanu.

Loni se hrdinou sociálních sítí stala volavka požírající krysu v newyorském Central parku a už v roce 2005 vyšla kniha Roberta Sulivama s názvem „Krysy: rok s nejméně oblíbenými obyvateli New Yorku“.

Fotograf a nadšený ornitolog David Barett, jenž chodí ptactvo do Central Parku pozorovat pravidelně, vyfotil volavku přesně ve chvíli, kdy se skláněla do zakalené vody. Z té následně vylovila krysu.

„Když jsem se procházel po východní straně jezírka v Central Parku, uviděl jsem volavku modrošedou. Rychle jsem ji začal fotografovat, protože jsem si uvědomil, že něco žere. Za několik dalších sekund pták spolkl celou krysu,“ popsal Barett listu The Independent.

Fotograf snímek publikoval na svém twitterovém účtu Manhattan Bird Alert, kde si místní pozorovatelé ptáků vyměňují informace a sdílejí zde své fotografie. Barett k příspěvku napsal: „Volavky modrošedé jí spoustu ryb, ale nepohrdnou ani masitou a sytou newyorskou krysou“.

Později přidal také video, na němž volavka krysu během několika vteřin spolkne. Volavce modrošedé trvalo jen pár sekund, než zabitou krysu vytáhla z vody a spolkla ji,“ dodal fotograf.

Snímek okamžitě zaujal uživatele Twitteru. Dosud posbíral přes osm tisíc lajků a nashromáždilo se pod ním více než tři sta komentářů, v nichž lidé Baretta obdivují za jeho pohotovost a sdílejí své vlastní zkušenosti s pozorováním volavek modrošedých.

Někteří Newyorčané, které v posledních letech podle The Independentu sužují přemnožení hlodavci, zase volavce blahopřáli, že město alespoň jednoho účinně zbavila. „Měli bychom do metra vypustit tisíce volavek,“ napsal například uživatel Ryan Nanni.

Autoři: ,

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

Mohlo by vás zajímat