Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

New York stále bez proudu. Obchody zlevnily maso, lidé grilují v ulicích

Svět

  11:18
NEW YORK - Obyvatelé New Yorku se po svém vypořádávají s rozsáhlým výpadkem elektřiny, který ve středu už druhý plný den sužoval město po pondělní bouři Sandy.

Newyorčané grilují v ulících, obchody prodávají levné maso foto: ČTK

V ulicích čtvrti East Village na dolním Manhattanu se objevily grily, na kterých si lidé připravují maso. V mnoha případech ho dostali ze supermarketů, které bez proudu nemají jak chladit potraviny. Vpodvečer se pak ve čtvrti objevily i ohně.

Dřevo v koši na odpadky hořelo například na malé improvizované pouliční party na 10. ulici. Lidé u ohně popíjeli a celkově tam panovala bujará nálada. O několik bloků dál si pak zase lidé svítili pochodněmi, jako kdyby se čtvrť bez proudu skutečně vrátila někam do středověku.

Po celé čtvrti i v jiných částech města je pak znát velký hlad po dobíjení telefonů či přenosných počítačů. Lidé se shlukují kolem přenosných generátorů, které pomocí propletenců rozdvojek nabíjejí i dvacítku přístrojů najednou. Opodál se pak nachází jedno z mála míst ve čtvrti s dobrým mobilním signálem. Lidé tak hned po dobití mohou zatelefonovat blízkým.

Newyorčané grilují v ulících, obchody prodávají levné maso

U squatu na Avenue C se pak mobilní přístroje dobíjejí ekologičtěji. A to pomocí dvoukola, na kterém se celý den střídali lidské zdroje energie. "Tohle kolo se používalo v protestním táboře Occupy Wall Street," řekl jeden ze squatterů. Jeho kamarádi ze squatu pak opodál lidem na grilu vařili jídlo.

Hlad po elektřině je znát po celém městě. V okolí 34. až 40. ulice, kudy prochází pomyslná hranice mezi těmi, kdo si po návratu z práce mohou doma rozsvítit žárovku a pustit televizi, a mezi těmi, kdo se musí spoléhat na svíčky a svítilny na baterky, si lidé hromadně nabíjejí mobilní telefony například v bankách či restauracích.

Metro částečně obnoví provoz

Elektřina přitom na Manhattanu a v dalších částech města nepůjde ještě minimálně několik dní. V současnosti je bez ní asi 650.000 lidí, z toho asi 200.000 na Manhattanu. V noci jsou kvůli tomu celé čtvrti temné. K nepoznání jsou ale i přes den, když má většina prodejen zavřeno a v několika fungujících prodejnách s potravinami se vše odehrává potmě a jen za hotové peníze.

ČTĚTE TAKÉ:

Ve městě je také zoufalá dopravní situace. Ulice jsou často ucpané auty, které se na jihu města složitě proplétají křižovatkami bez světelné signalizace. Policisté řídí provoz jen na některých místech. Z městské hromadné dopravy ve středu fungovaly jen autobusy, na které se někdy stály i více než stometrové fronty a které byly nezřídka přeplněné k prasknutí.

Dnes by mělo obnovit provoz metro, ale jen v horní části města. Ve spodní jednak není elektřina, jednak stále pokračuje odstraňování vody z úseků zatopených při bouři Sandy. Jedinou útěchou pro obyvatele města, kteří často do práce a z práce cestují několik hodin, je dočasné zrušení jízdného.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!