17. března 2017 7:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Škrty dopadnou na New York, ale Trump narazí na odpor, říká starosta De Blasio

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 19Diskuse
New York (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy New York (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Největší americké město New York je jedním z hlavních terčů rozpočtových škrtů, jak je ve čtvrtek rámcově navrhl prezident Donald Trump. Na tiskové konferenci v newyorské radnici to ve čtvrtek řekl starosta Bill de Blasio. Trump oznámil své představy o rozpočtové struktuře, v níž výrazně posílil financování Pentagonu na úkor sociálních programů, ochrany životního prostředí nebo zahraniční pomoci.

Město podle starosty čekají velké škrty, pokud Trump své představy prosadí. Postiženy budou komunální služby, doprava, bytová výstavba a bezpečnost obyvatel. „Pokud toto je Trumpova dělostřelecká příprava, pak narazí na tvrdý odpor celé země. Nenecháme to tak být,“ varoval De Blasio.

Newyorský fond údržby a rozvoje bytového fondu ztratí 136 milionů dolarů, což je 86 procent potřebných finančních prostředků. O dalších 190 milionů dolarů by byl zkrácen městský rozpočet na boj proti terorismu, veřejné školy by ztratily 100 milionů, vyplývá z údajů newyorské radnice.

Starosta New Yorku Bill de Blasio.

Starosta New Yorku Bill de Blasio.

Prezident USA Donald Trump.

Prezident USA Donald Trump.

Omezení federálních programů by způsobilo, že v New Yorku bude zastavena řada dopravních projektů včetně prodloužení linek metra nebo stavby nového tunelu pod řekou Hudson. Na 700.000 rodin nebude dostávat finanční pomoc na pokrytí nákladů s otopem a elektřinou.

O peníze se obávají i jiná americká města, napsala agentura Reuters. Navrhované škrty v dotacích pro Agenturu pro ochranu životního prostředí (EPA) postihnou města v Pensylvánii, podle odborníků utrpí i ekologická ochrana velkých jezer na severu USA. Omezení výdajů na veřejné zdraví poškodí stát Massachusetts, kde je soustředěno velké množství vědeckých a výzkumných kapacit.

Možná se v Česku úplně neví, že z New Yorku se stalo jedno z cyklistických...
Možná se v Česku úplně neví, že z New Yorku se stalo jedno z cyklistických...
ČTK
  • 19Diskuse

Najdete na Lidovky.cz