Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Newsweek ukazuje temné stíny z minulosti amerického velvyslance v Praze

Svět

  13:30
WASHINGTON/PRAHA - Nový americký velvyslanec v Praze Stephen King se podle časopisu Newsweek podílel na zakrývání stop aféry Watergate. King měl v hotelu držet ženu šéfa Nixonovy kampaně, bránit jí v odchodu a komunikaci s vnějším světem a dokonce ji několikrát bít.

„Vběhl do její ložnice, přehodil ji přes postel a vyrval telefon ze zdi,“ napsala v roce 1979 reportérka Winzola McLendonová v biografii Marthy Mitchellové, ženy ředitele prezidentské kampaně Richarda Nixona. Muž, který Mitchellovou povalil, byl Stephen King.

Trump nominoval nového velvyslance pro Česko, tradičního republikána Kinga

King na začátku své kariéry působil jako vyšetřovatel FBI a soustředil se na porušování občanských práv. Následně působil jako bezpečnostní asistent v Komisi za znovuzvolení prezidenta Nixona. A právě tehdy dostal na starost hlídání Mitchellové.

Podle časopisu Newsweek měl Stephen King hlídat Mitchellovou v hotelovém pokoji na žádost jejího manžela. Podle Mitchellové kvůli tomu, aby jí zabránili v šíření informací o nekalých praktikách lidí z Nixonovy kampaně. Žena šéfa kampaně se měla několikrát pokusit utéct z hotelu, ale King jí v tom silou zabránil.

„King ji doběhl a silou zatáhl zpátky. Tvrdila, že ji hodil na zem a kopl do ní,“ píše Newsweek. Při dalším pokusu o útěk se měla Mitchellová pořezat o skleněné dveře při potyčce s Kingem. 

Přes telefon se jí podařilo spojit s místní reportérkou. Mitchellové však příběh o „únosu a násilném držení v hotelu“ málokdo věřil. Byla totiž známá svými historkami i nákloností k alkoholu.

Až při soudním přelíčení k aféře Watergate v roce 1975 měl jeden z obviněných James McCord říct, že Mitchellová byla „prakticky unesená“. McCord byl jeden z mužů, kteří se podíleli na odposleších v centrále Demokratické strany a byl odsouzen za nezákonné odposlechy, vloupání a konspiraci.

Mitchellová tehdy pro New York Times uvedla, že byla nejenom unesená, ale bylo jí i vyhrožováno zbraní. Současný velvyslanec v Praze King pro Newsweek uvedl, že si již nepřeje záležitost komentovat.

„Se vším respektem k soukromí rodiny Mitchellových a ve světle mých minulých odpovědí k těmto několik desetiletí starým obviněním si nepřeji již dále komentovat tento starý příběh,“ uvedl King.