12. prosince 2017 13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Newsweek ukazuje temné stíny z minulosti amerického velvyslance v Praze

Stephen King | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stephen King | foto: Twitter U.S. Embassy Prague

WASHINGTON/PRAHA Nový americký velvyslanec v Praze Stephen King se podle časopisu Newsweek podílel na zakrývání stop aféry Watergate. King měl v hotelu držet ženu šéfa Nixonovy kampaně, bránit jí v odchodu a komunikaci s vnějším světem a dokonce ji několikrát bít.

„Vběhl do její ložnice, přehodil ji přes postel a vyrval telefon ze zdi,“ napsala v roce 1979 reportérka Winzola McLendonová v biografii Marthy Mitchellové, ženy ředitele prezidentské kampaně Richarda Nixona. Muž, který Mitchellovou povalil, byl Stephen King.

King na začátku své kariéry působil jako vyšetřovatel FBI a soustředil se na porušování občanských práv. Následně působil jako bezpečnostní asistent v Komisi za znovuzvolení prezidenta Nixona. A právě tehdy dostal na starost hlídání Mitchellové.

Podle časopisu Newsweek měl Stephen King hlídat Mitchellovou v hotelovém pokoji na žádost jejího manžela. Podle Mitchellové kvůli tomu, aby jí zabránili v šíření informací o nekalých praktikách lidí z Nixonovy kampaně. Žena šéfa kampaně se měla několikrát pokusit utéct z hotelu, ale King jí v tom silou zabránil.

„King ji doběhl a silou zatáhl zpátky. Tvrdila, že ji hodil na zem a kopl do ní,“ píše Newsweek. Při dalším pokusu o útěk se měla Mitchellová pořezat o skleněné dveře při potyčce s Kingem. 

Přes telefon se jí podařilo spojit s místní reportérkou. Mitchellové však příběh o „únosu a násilném držení v hotelu“ málokdo věřil. Byla totiž známá svými historkami i nákloností k alkoholu.

Až při soudním přelíčení k aféře Watergate v roce 1975 měl jeden z obviněných James McCord říct, že Mitchellová byla „prakticky unesená“. McCord byl jeden z mužů, kteří se podíleli na odposleších v centrále Demokratické strany a byl odsouzen za nezákonné odposlechy, vloupání a konspiraci.

Mitchellová tehdy pro New York Times uvedla, že byla nejenom unesená, ale bylo jí i vyhrožováno zbraní. Současný velvyslanec v Praze King pro Newsweek uvedl, že si již nepřeje záležitost komentovat.

„Se vším respektem k soukromí rodiny Mitchellových a ve světle mých minulých odpovědí k těmto několik desetiletí starým obviněním si nepřeji již dále komentovat tento starý příběh,“ uvedl King.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz