14. května 2019 8:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Nezákonná loupež.‘ Severní Korea žádá USA o vrácení lodi zabavené za porušení sankcí

Severokorejská zabavená loď na uhlí na nedatovaném snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severokorejská zabavená loď na uhlí na nedatovaném snímku. | foto: APČTK

Pchongjang Nedávné zabavení severokorejské nákladní lodi Spojenými státy bylo nezákonnou loupeží, jíž byl porušen duch summitu mezi vůdci obou zemí. Prohlásilo to v úterý podle agentur Reuters a AP severokorejské ministerstvo zahraničí a vyzvalo k vrácení plavidla.

Severokorejské ministerstvo uvedlo, že odmítá rezoluce Rady bezpečnosti OSN, které jsou namířené proti Pchjongjangu a na které se odvolávaly Spojené státy, když loď zadržely. KLDR to považuje za porušení své suverenity.

Severokorejská nákladní loď, kterou zadržely USA kvůli porušení sankcí.
Severokorejská nákladní loď, kterou zadržely USA kvůli porušení sankcí.

Spojené státy minulý týden oznámily, že zabavily severokorejskou nákladní loď, kterou KLDR používala k nelegálnímu vývozu uhlí. Jeho vývoz Severní Koreji zapovídají sankce OSN, které byly uvaleny kvůli tamějšímu jadernému a zbrojnímu programu.

Zrušení sankcí na obchodování s kovy a dalšími surovinami, luxusním zbožím, mořskými plody, jakož i sankcí na vývoz uhlí či dovoz ropy a ropných produktů požadovala Severní Korea během letošního únorového summitu v Hanoji. Jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a vůdcem KLDR Kim Čong-unem ale skončila bez dohody.

Vztahy mezi Washingtonem a Pchjongjangem se dál zkomplikovaly v posledních týdnech, kdy KLDR obnovila zkoušky raket.

ČTK