Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
27. října 2017 18:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Kandidátka na ruskou prezidentku chce pohřbít Lenina a vypsat nové referendum o Krymu

Hvězda moderátorského nebe a současně i miss ruské demokratické opozice Xenija... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hvězda moderátorského nebe a současně i miss ruské demokratické opozice Xenija... | foto: ČTK/AP

MOSKVA Ruská televizní moderátorka Ksenija Sobčaková, která nedávno ohlásila záměr kandidovat v březnových prezidentských volbách, v pátek navrhla uspořádat nové, tentokráte nezávislé referendum na Krymu, protože připojení ukrajinského poloostrova k Rusku v březnu 2014 na základě plebiscitu zorganizovaného pod dohledem ruských vojáků svět neuznává a Západ na anexi odpověděl zavedením sankcí proti Rusku.

„Rusko porušilo své mezinárodní závazky, to je základní východisko. Na Krymu žijí Rusové a je jich tam hodně. Nemůžeme se k nim chovat jako k předmětu geopolitiky. Politika, která není pro lidi, je špatná. Východisko z krizové a nespravedlivé situace vidím v novém referendu, které bude přihlížet k různým hlediskům,“ prohlásila pětatřicetiletá Sobčaková.

Kreml její podobná vyjádření o Krymu již dříve odmítl jako nesprávná. Ale jinak úřady nezareagovaly, přestože méně prominentní autory obdobných výroků stíhají za extremismus a separatismus; podle Pavla Čikova ze spolku na ochranu lidských práv Agora podobnému stíhání čelí dvě desítky lidí.

Zesnulý otec moderátorky Anatolij Sobčak byl jako petrohradský starosta považován za mentora nynějšího ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten je považován za jasného favorita nadcházejících voleb, přestože svou kandidaturu dosud oficiálně neohlásil.

Populární televizní moderátorka Ksenija Sobčaková
Populární televizní moderátorka Ksenija Sobčaková

Na setkání se svými příznivci v Jekatěrinburgu na Urale Sobčaková také vybídla k pohřbení vůdce bolševické revoluce Vladimíra Iljiče Lenina, jehož nabalzamovanou mrtvolu v mauzoleu na moskevském Rudém náměstí označila za důkaz, že Rusko se nachází ve „středověku“, a ne v 21. století.

Sobčaková doufá, že hlas jí dají ti voliči, kteří by nejraději hlasovali „proti všem“, jak dříve bývalo v Rusku možné. „Chci reprezentovat všechny, kdo nesouhlasí s tím, co se v zemi děje. Nemusíte sdílet mé hodnoty, nemusíte mě mít osobně rádi, ale dneska nemáme (na hlasovacím lístku) kolonku ‚Proti všem‘, která by podle mého názoru vystihovala názor spousty lidí,“ řekla.

Sobčakovou by podle prvního předvolebního průzkumu ruského nezávislého střediska Levada získala v prezidentských volbách méně než jedno procento hlasů. Devět procent lidí přitom připustilo, že o volbě Sobčakové uvažují. Mezi nimi jsou i stoupenci Putina, nerozhodnutí voliči nebo ti, kteří k volbách obvykle nechodí.

Sobčakovou podle dříve zveřejněných průzkumů zná přes 90 procent Rusů, více než polovina z nich na ni má negativní názor. Provází ji řada skandálů a do povědomí ruské veřejnosti dostala především jako moderátorka televizní reality show.

Sobčakovou ve zmíněném průzkumu Levady označilo za nejméně důvěryhodnou veřejnou osobu 16 procent dotázaných Rusů, čímž předstihla i premiéra Dmitrije Medveděva, který tak klesl na druhou příčku tohoto „antiratingu“.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!