11. října 2017 11:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nezávislost Katalánska je trik. Říkají jednu věc a pak hned opak, tvrdí španělský ministr

Španělský premiér Mariano Rajoy nastíní další postup vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělský premiér Mariano Rajoy nastíní další postup vlády. | foto: Reuters

MADRID/BARCELONA Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis ve středu označil úterní vyhlášení nezávislosti Katalánska a jeho následné pozastavení za trik. Katalánští separatisté podle něj říkají jednu věc a současně její opak. Centrální vláda v Madridu navíc požádá katalánskou vládu v Barceloně, aby jasně řekla, zda v úterý vyhlásila nezávislost Katalánska nebo ne.

Vládní zdroj agentuře AFP řekl, že na stole jsou různé možnosti. Španělská média hovoří o omezení katalánské autonomie jako o možném scénáři. 

Dastis v rozhovoru s francouzskou rozhlasovou stanicí Europe 1 dodal, že španělská ústava poskytuje prostor pro vyjednávání. „Aby ale část Katalánska rozhodovala za všechny, to upřímně řečeno není možné,“ uvedl šéf španělské diplomacie.

Řekl to ohledně nedávného katalánského referenda zakázaného španělským ústavním soudem, v němž se podle místních úřadů při třiačtyřicetiprocentní účasti vyslovilo pro odtržení přes 90 procent hlasujících.

Centrální vláda v Madridu oficiálně požádá katalánskou vládu v Barceloně, aby jasně řekla, zda v úterý vyhlásila nezávislost Katalánska nebo ne.  Ve středu to řekl španělský premiér Mariano Rajoy. V krátkém prohlášení k tisku dodal, že tak chce předejít zmatkům.

Reakce kabinetu v dalších dnech tak bude podle něj záležet na odpovědi katalánského separatistického vedení. Rajoy také řekl, že chce nadále postupovat opatrně a odpovědně. Podle agentury Reuters je tato formální žádost prvním krokem k aktivaci článku 155 španělské ústavy, který umožňuje pozastavit Katalánsku autonomii. 

Předseda katalánské vlády Carles Puigdemont v úterý předešel obavám z vyhrocení sporu s Madridem, jenž referendum považuje za neústavní, a místo přímého vyhlášení nezávislosti si vzal čas na jednání s centrální vládou.  Během této doby hodlá přesvědčit Rajoye, aby akceptoval výsledky katalánského referenda, které Madrid označuje za neústavní.

„Chápu to jako takový fígl, kličky, co dělají, když říkají jednu věc a zároveň její opak,“ řekl ve středu Dastis.

Španělský velvyslanec ve Francii Fernando Carderera uvedl, že deklaraci o nezávislosti lze podle něj považovat za státní převrat. „Nevidíte akorát lidi, co se střelnými zbraněmi v rukou vstupují do parlamentu, ale o to je to horší, (protože tak jedná legitimní vláda),“ dodal Carderera. „Koneckonců, nezávislost je jako těhotenství. Buď jste těhotná, nebo nejste. Buď vyhlásíte nezávislost, nebo ne,“ uzavřel.

Pro nezávislost Katalánska se 1. října při zhruba třiačtyřicetiprocentní účasti vyslovilo podle místních úřadů přes 90 procent hlasujících. Policie se v některých místech snažila bránit hlasování násilím.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz