Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neznámý pachatel poslal miliardáři Sorosovi bombu. Případ vyšetřuje FBI

George Soros. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy George Soros. | foto: AP

NEW YORK/PRAHA Do domu miliardáře, filantropa a investora George Sorose v newyorském Bedfordu zaslal v pondělí odpoledne neznámý pachatel podezřelý balíček. Zaměstnanci upozornili policii a předali jej pyrotechnikům. Ti uvnitř nalezli výbušné zařízení. Policie preventivně poslala protiteroristické specialisty zkontrolovat další budovy spojené se Sorosem. Jeho mluvčí spojila incident s "nenávistnou rétorikou ovládající americkou politiku"

Podle serveru CNN Soros nebyl v době doručení zásilky doma. Balíček proto částečně otevřel jeden ze zaměstnanců a poté, co pojal podezření, odnesl jej do bezpečné vzdálenosti a zavolal policii. Ta následně balíček zlikvidovali v nedalekém lese. Vyšetřování bylo předáno do rukou protiteroristické jednotky FBI. Mluvčí miliardáře odmítli záležitost komentovat.

Podle vyšetřovatelů se mohlo jednat o improvizovanou výbušninu, její složky a konstrukci ale nadále zkoumají. Sorosovi údajně před doručením nikdo nevyhrožoval ani jej před ničím nevaroval a v současné době by mu již žádné další nebezpečí hrozit nemělo. Zda byla bomba funkční ani zda byla doručena přímo či zaslána poštou, se zatím neví.

Soros je jedním z největších sponzorů liberálních uskupení a organizací. Stal se proto nenáviděnou postavou pro krajní pravici v USA i Evropě a terčem nepřátelské mediální kampaně vedené nacionalistickou vládou v jeho rodném Maďarsku. Jako žid a přeživší nacistické okupace v Maďarsku je zároveň často předmětem antisemitských konspiračních teorií, které kolují na krajně pravicových internetových fórech.

Nedávno se o něm kriticky vyjádřil i prezident Donald Trump, když mu přiřkl financování protestů proti soudci Brettu Kavanaughovi. Ostrá slova volí i někteří další republikánští politici.

„Nenávistná rétorika, která ovládá politiku v USA a v mnoha zemích celého světa, živí extremismus a násilí. V této atmosféře strachu, lhaní a rostoucího autoritářství může pouhé projevení názoru vyvolat výhružky smrtí,“ uvedla v prohlášení Sorosova mluvčí Laura Silberová.

,

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...