Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neznámý portrét da Vinciho je na veřejnosti

Svět

  19:07
ŘÍM - Experti představili dosud neznámý portrét Leonarda da Vinciho, na němž je umělec a vynálezce zobrazen jako muž středního věku s pronikavýma očima a dlouhými, splývajícími vlasy. Obraz, představený na tiskové konferenci v Římě, byl objeven loni v prosinci ve sbírce jedné rodiny z jihoitalského kraje Basilicata.

Leonardo da Vinci na nově objeveném obraze, který byl prezentován v Římě. foto: ČTK

Odborníci dosud zkoumají, kdo je autorem obrazu a kdy byl zhotoven, ale již vyloučili, že by šlo o autoportrét.

Podle historika specializujícího se na středověk Nicoly Barbatelliho, který obraz našel, se pomocí uhlíkové metody, jíž se zkoumalo dřevo, na němž je plátno napnuto, zjistilo, že obraz pochází ze sklonku 15. nebo z počátku 16. století, kdy Leonardo (1452-1519) žil.

Avšak experti namítají, že podle stáří dřeva nelze přesně určit, kdy byl portrét namalován, a zdůrazňují, že je třeba provést další testy.

Alessandro Vezzosi, ředitel muzea zasvěceného Leonardu da Vincimu v jeho rodném městě Vinci, soudí, že obraz mohl byl namalován mnohem později, tak jak je tomu u umělcových podobizen ze 17. a 18. století, jež jsou součástí sbírek v Galerii degli Uffizi ve Florencii.

Nově objevený portrét renesančního génia, částečně poškozený škrábanci, o rozměrech asi 60 krát 45 centimetrů, zobrazuje Leonarda da Vinci v tmavém duchovním šatu a černém klobouku s pérem.

Obraz bude vystaven spolu s dalšími portréty umělce na výstavě v jihoitalském městě Vaglio od 8. dubna do 31. srpna.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat