Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Nic si nepamatuji, říká 'zázračný' chlapec o tragické nehodě letadla

Svět

  11:57
TRIPOLIS - Bolí ho nohy a chce už jít domů, na středeční nehodu letadla, kterou jako jediný přežil, si ale nepamatuje. Devítiletý chlapec to řekl v krátkém telefonickém rozhovoru pro nizozemský deník De Telegraaf. Jeho přání se mu nyní konečně vyplní. Nizozemské ministerstvo zahraničí informovalo, že v sobotu bude převezen z Libye zpátky do Nizozemska.

Devítiletý chlapec, který jako jediný přežil pád libyjského letadla foto: ČTK

Rubena van Assouwa, který jako zázrakem unikl smrti, záchranáři našli ještě připoutaného k sedadlu asi 800 metrů od zbytku ocasního křídla s logem letecké společnosti. Nyní se již zotavuje v tripoliské nemocnici po operaci čtyř zlomenin.

Podle lékařů citovaných libyjskou tiskovou agenturou JANA také ztratil hodně krve. Jeho stav se po prý čtyř a půl hodinové operaci zlepšuje, je stále trochu omámen utišujícími léky, ale komunikuje a začal jíst.

Ředitel nemocnice Aldkthor Abdul Hamid Suhayli s tetou devítiletého chlapce, který jako jediný přežil pád libyjského letadla

V nemocnici ho navštívil také syn libyjského vůdce Sajf Islám Kaddáfí. Už od čtvrtka mu dělá společnost jeho teta a strýc, kteří nyní zůstali jeho nejbližšími příbuznými. Ti by ho také měli na cestě do Nizozemska doprovodit, společně s ošetřujícím lékařem.

Z Libye by čtveřice měla odletět v sobotu ráno. Místo příletu nebylo na přání rodiny zveřejněno, nizozemská federace turistiky (ANWB) ale uvedla, že jde o vojenské letiště v Eindhovenu na jihu země.

O smrti své rodiny zatím neví
Clapeček zatím ani neví, že mu při tragické nehodě zemřeli oba rodiče i jeho jedenáctiletý bratr. Po rozhovoru, kdy reportér deníku De Telegraaf přesvědčil jednoho z doktorů, aby chlapcovi na chvíli předal telefon, požádal nizozemský velvyslanec v Tripolisu, aby personál k devítiletému Rubenovi raději nepouštěl zástupce médií.

Chlapcova rodina patřila k početné skupině nizozemských turistů, kteří se na palubě airbusu společnosti Afrikíja vraceli z dovolené v Jihoafrické republice. Údaje o počtu mrtvých Nizozemců se zatím liší. Podle nizozemského ministerstva zahraničí jich při pádu zahynulo 70, podle agentury DPA poslední údaje letecké společnosti uvádějí číslo 66.

Ze záznamu vyšetřování nehody letadla

Pilot libyjského letadla, jehož středeční nehoda na letišti v Tripolisu si vyžádala 103 lidských životů, nesignalizoval před pádem žádné technické potíže. Uvedl to dnes šéf týmu vyšetřovatelů, podle kterého zatím nebyla stanovena žádná jasná hypotéza o příčině neštěstí.
"Pilot nesignalizoval žádné technické problémy. Až do posledního okamžiku probíhala komunikace mezi pilotem a řídící věží zcela standardně," řekl Naži Zaú agentuře AFP. "To je vše, co mohu v tuto chvíli potvrdit."
Agentura AP s odvoláním na bezpečnostní pracovníky informovala, že airbus se možná pokoušel o úhybný manévr kvůli špatné viditelnosti způsobené oslněním.
Na vyšetřování se kromě libyjských odborníků podílí i jejich kolegové z USA, Francie, Nizozemska a Jihoafrické republiky. Kromě zaměstnanců výrobce letounu, společnosti Airbus, byli na místo posláni i specialisté společnosti General Electric, která do něj dodala motory. Na místě jsou také pracovníci amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) a francouzského úřadu pro vyšetřování leteckých nehod (BEA).

Airbus A330-200 libyjské společnosti Afrikíja se ve středu brzo ráno zřítil několik stovek metrů před začátkem přistávací dráhy. Letadlo letělo na lince z Johannesburgu do Tripolisu. Na jeho palubě se kromě jedenáctičlenné libyjské posádky nacházela také početná skupina nizozemských turistů a cestující z Velké Británie, Libye, Jihoafrické republiky, Rakouska, Německa, Francie a Zimbabwe.

Autoři: