27. července 2018 11:25 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ničivý požár u Atén mohl být založen úmyslně. Úřady zahájily vyšetřování

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Zraněných je podle aktuálních informací kolem 150, řada z nich je v ohrožení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zraněných je podle aktuálních informací kolem 150, řada z nich je v ohrožení... | foto: Reuters

ATÉNY Řecká vláda má vážné podezření, že ničivý požár, který v oblasti východně od Atén usmrtil tento týden 85 lidí, byl založen úmyslně. Podle agentury AFP to ve čtvrtek večer uvedl ministr pro veřejný pořádek a ochranu občana Nikos Toskas.

„Závažné informace nás vedly k tomu, abychom zahájili vyšetřování“ případného trestného činu, který mohl stát za pondělním požárem, jenž zdevastoval pobřežní oblast kolem obce Mati východně od Atén, prohlásil Toskas na tiskové konferenci. 

Úřady podle Toskase rovněž prověřují, zda další požár, který se rozhořel v pondělí o několik hodin dříve poblíž města Kineta západně od řecké metropole, nebyl také založen záměrně. „Existují jistá svědectví, ale v tuto chvíli nemohu říct víc,“ dodal Toskas na tiskové konferenci v Aténách, které se zúčastnil také vládní mluvčí Dimitris Tzanakopulos a šéfové hasičů a policie. 

Zmínění představitelé s poukazem na satelitní mapy uvedli, že ve stejnou dobu vzniklo v pondělí v oblasti Attiky - která zahrnuje i Atény - 13 různých požárů. Řecká vláda čelí ostré kritice obyvatel postižených oblastí, že na katastrofu reagovala pomalu, neměla připravený evakuační plán a nechala je napospas plamenům. Mluvčí řeckého kabinetu Tzanakopulos na stížnosti reagoval s tím, že evakuace Mati nebyla možná vzhledem k závratné rychlosti, kterou se oheň šířil. 

Připomněl přitom, že vítr v tu dobu dosahoval rychlosti 120 kilometrů v hodině. Bilance katastrofy vzrostla ve čtvrtek po nalezení dalších těl a úmrtí dalších popálených v kritickém stavu na 85 mrtvých. Dalších 187 lidí utrpělo zranění a desítky z nich zůstávají stále hospitalizovány. Kolem 25 osob se ještě pohřešuje. 

ČTK
  • 7Diskuse




Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!