Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nigérie zahájila přepravu nigerijských migrantů zpět z Libye

Migranti na přeplněném člunu (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migranti na přeplněném člunu (Ilustrační foto) | foto: Reuters

TRIPOLIS Nigérie v sobotu zahájila leteckou evakuaci tisíců svých migrujících občanů z Libye domů. V jejich přepravě bude pokračovat, dokud se nedostane na všechny, kdo se chtějí vrátit. Informoval o tom ministr zahraničí Geoffrey Onyema.

Nigerijští občané tvořili donedávna největší skupinu mezi africkými migranty, kteří cestovali do Libye s cílem pokusit se dostat přes Středozemní moře za lepším životem do Evropské unie.

04.ledna 2018 v 21:48, příspěvek archivován: 06.ledna 2018 v 22:29

Tomorrow we begin the evacuation of 5,037 stranded Nigerians back home. Two indigenous airlines have been engaged for the exercise.

Od loňského července ale libyjská pobřežní stráž a lokální ozbrojené skupiny začaly bránit většímu počtu migrantů vydat se přes moře do Evropy. Množství lidí tak uvízlo v Libyi, kde často čelí těžkým životním podmínkám a zneužívání, včetně otrocké práce.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v posledních měsících urychlila program „dobrovolných návratů“ k repatriaci občanů řady států. Nigérie se podle Reuters nyní připojila k Nigeru při organizování takzvaných bilaterálních návratů.

„Hlavním cílem, na který se velmi soustředíme, je dostat tyto nigerijské občany zpět domů tak rychle, jak jen to bude možné,“ řekl novinářům šéf nigerijské diplomacie Onyema během návštěy Tripolisu. „Náš prezident poskytl všechny zdroje nezbytné pro repatriaci všech Nigerijců, kteří jsou zde,“ dodal.

Dříve během dne rovněž sdělil, že ještě dnes by se mělo do Nigerie dvěma letadly vrátit kolem 800 lidí. Zda se tak stalo nebo děje, ale zatím není jasné. Onyema každopádně očekává, že zpět poletí celkem kolem 5500 migrantů.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....