Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Islamisté vězní na tři sta školaček, oznámila nigerijská policie

Svět

  13:35
ABUJA - Počet školaček pohřešovaných po dubnovém únosu na severovýchodě Nigérie se zvýšil na 276. Nigerijská policie v pátek upřesnila počet unesených a oznámila, že jich bylo víc, než se dřív uvádělo.

Rodiny unesených školaček protestují. Žádají vládu, aby dívky zachránila. foto: ČTK

Islámští radikálové podle páteční policejní zprávy, z níž citovala agentura AP, 14. dubna zajali přes 300 dívek a mladých žen. Uprchnout se podařilo jen 53 uneseným dívkám. 

Důvodem revize počtu pohřešovaných je podle policejního komisaře Tanky Lawana zjištění, že do školy v Chiboku ve státě Borno, která byla dějištěm únosu, byly před tímto činem svezeny dívky i z dalších škol v okolí k závěrečným zkouškám.

Stát Borno leží na severovýchodě Nigérie. Jeho hlavním městem je Maiduguri.

Stát Borno leží na severovýchodě Nigérie. Jeho hlavním městem je Maiduguri.

Přinucené ke svatbě

Podle zpráv z minulého týdne jsou prý už unesené dívky mimo území země a některé byly přinuceny vdát se za své věznitele.

Únos se připisuje radikálům ze skupiny Boko Haram, která se ale k akci nepřihlásila. Boko Haram chce na severu Nigérie zavést radikální formu islámu a od roku 2009 bojuje proti centrální vládě.

BOKO HARAM

  • Sekta Boko Haram byla založena v roce 2002 v severonigerijském městě Maiduguri.
  • Oficiální název sekty zní "Lidé oddaní propagaci Prorokova učení a džihádu", organizace však proslula pod místním jménem "Boko haram", ve volném překladu "Zákaz západního vzdělání"
  • Od svého vzniku sekta odmítá jakoukoli politickou a společenskou aktivitu spjatou se západní společností, včetně volební účasti či vzdělávání západního typu (odtud její neoficiální název)
  • Primárním cílem sekty je vytvoření islámského státu a zavedení náboženského práva šaría na území celé Nigérie.
  • Její metodou je v posledních letech především teror. Od roku 2009, kdy vyhlásila ozbrojené povstání, útočí převážně na civilní cíle: vládní úřady, školy, banky. Na svědomí má už tisíce lidských životů, asi 250 000 civilistů bylo kvůli bojům donuceno  opustit domovy.
  • Příbuzní dívek jsou rozezleni na vládu a několik set lidí, kteří s nimi sympatizují, protestovalo tento týden v Abuji a předalo v parlamentu dopis, v němž vládu obviňují z nečinnosti. V Chiboku se zase scházejí příbuzní a žádají, aby úřady vynaložily větší úsilí na nalezení dívek.

    PSALI JSME:

    Ministr vnitra Abba Moro stanici BBC sdělil, že chápe city rodin, avšak odmítl sdělit, co vláda na záchranu podniká. Zdůraznil, že úřady musejí postupovat diskrétně, protože únosci pohrozili, že dívky zabijí. Obvinil také opozici, že se snaží případ politizovat, místo aby s vládou spolupracovala.

    Autoři: ,