Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Nikdo se o nás nestará.‘ Boko Haram zveřejnila nové video s unesenými školačkami

Svět

  14:23
ABUJA - Nigerijská radikální organizace Boko Haram, která před před dvěma lety unesla přes 200 školaček, zveřejnila nové video. Na něm údajně jedna z unesených dívek prosí o propuštění vězněných extremistů. Podle slov jednoho z islamistů také několik dívek zahynulo při náletech ze strany nigerijské armády.

Ženy a děti zachráněné ze zajetí Boko Haram. foto: Reuters

Podle agentury AP na videu promlouvá jedna z unesených školaček. Tvrdí, že asi 40 dívek bylo provdáno za příslušníky Boko Haram a že několik jejích spolužaček bylo zabito při leteckých úderech nigerijské armády.

„Vy, naši lidé a naši rodiče, musíte prosit za naši záchranu. Trpíme tady, přiletělo sem jedno letadlo, aby nás bombardovalo a zabilo mnoho z nás. Někteří jsou zranění. Každý den prožíváme v bolesti a utrpení, stejně jako naše děti. Někteří naši manželé, za něž jsme se provdaly, jsou také zranění, někteří jsou mrtví. Nikdo se o nás nestará,“ naříká školačka.

V další části pak žádá, aby lidé poprosili nigerijskou vládu o propuštění zadržených členů Boko Haram. „Aby nás i oni mohli osvobodit a dovolili nám vrátit se domů,“ vysvětluje.

„V současnosti je několik těch dívek zmrzačených, některé jsou velmi nemocné a některé, jak jsem již řekl, zemřelo během bombardování nigerijskou armádou. Pokud naši zadržení členové nebudou propuštěni na svobodu, řekněte vládě a rodičům těch dívek, že je už nikdy nenajdou,“ bere si slovo také jeden z příslušníků islamistické organizace. Na videu, které na Twitteru zveřejnil nigerijský novinář Ahmad Salkida, je přitom současně vidět asi 50 dívek v šátcích a hidžábech.

Bojovníci Boko Haram, extremistické teroristické organizace, hlásící se k...
Žena zachráněná nigerijskými vojáky ze zajetí Boko Haram.

V dubnu 2014 unesla islamistická organizace 267 školaček ze školy v severonigerijském Chiboku. Za tu dobu se některým z nich podařilo uniknout, naposledy se povedlo zachránit dvě dívky v květnu tohoto roku. Za uplynulé dva roky jde podle BBC také již o třetí video, na němž se unesené dívky objevují.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat