Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nikdy se nevdat, žít jako muž. Poslední přísežná panna zemřela na břehu moře

Svět

  6:00
PODGORICA/PRAHA - Starobylá balkánská tradice, jež se váže k dívkám, které se v odlehlých horských vsích rozhodly nikdy se neprovdat a prožít život jako muži, postupně vymírá. Nyní vymizela v Černé Hoře. V 85 letech tam zemřela poslední přísežná panna.

Poslední svého druhu. Stana Cerovičová byla poslední známou přísežnou pannou v Černé Hoře. Zemřela tento týden ve věku 85 let. foto: Reuters

Stana Cerovičová byla ještě malé děvče, když dala svému otci slib, který jí navždy změnil život. Že bude opatrovat rodinu a nikdy se neprovdá ani nebude mít děti.

Zavázala se stát se takzvanou přísežnou pannou. Ženou, která bude žít život muže, jak to umožňuje starobylá balkánská tradice, sahající zřejmě do 15. století.

Od chorvatského Kninu přes Černou Horu, jižní Kosovo a severní Albánii po staletí přebírala v odlehlých horských vesnicích některá z dcer úlohu hlavy rodiny, pokud po smrti otce nezůstal mužský dědic.

Jiné dívky se zase – zvlášť v Albánii a albánskou populací obývaných částech Kosova – tímto způsobem vymaňovaly z předem dohodnutých sňatků. Albánským burrnesha bývali manželé v minulosti vybíráni leckdy i mnohem dřív, než se vůbec narodily. Odmítnutí sňatku některým ze snoubenců přitom mohlo být považováno za urážku na cti, jež by v tradiční klanové společnosti rozpoutala krevní mstu.

Jediný způsob, jakým se dívka mohla dohodnutému manželství vyhnout, byl právě život přísežné panny. Ženy, která se obléká a chová jako muž. Některé dokonce přejaly mužská jména.

Skalnaté černohorské pobřeží.
Národní par Durmitor

Žádné prádlo, žádná domácnost

Stana na rozdíl od svých sester nikdy neprala prádlo ani neuklízela domácnost. Sekala trávu, obdělávala pole, starala se o hospodářská zvířata. Vlasy nosívala nakrátko ostříhané, zpravidla ukryté pod čepicí. S muži směla na rozdíl od ostatních žen vysedávat v místní hospodě. Kouřila – prý už od pěti let – a pila. Jako oni taky směla nosit zbraň. Střílet ji naučil otec, když jí bylo sedm.

Starobylá tradice však dnes stojí na prahu vymření. Posledních několik přísežných panen zůstává v Albánii. V Chorvatsku již tento zvyk dávno vymizel a nyní i v Černé Hoře.

Pětaosmdesátiletá Stana Cerovičová byla poslední známou černohorskou přísežnou pannou. Zemřela zkraje tohoto týdne v domově pro seniory v přímořském městečku Risan v Kotorské zátoce.

Do poslední chvíle odmítala opustit svoji usedlost ve vísce Tušinje na severu země. Zdraví jí však přestávalo sloužit a nemohla se už dál starat o statek sama. Místní úřady jí proto v květnu zajistily stěhování do domova pro seniory.

Rozhodnutí nikdy nelitovala

Stana Cerovičová se narodila v 30. letech v tehdejším jugoslávském království do rodiny se sedmi dětmi. Podle černohorských médií měla čtyři sestry a dva bratry. Oba chlapci však zemřeli v nízkém věku. Rodina tak zůstala bez mužského dědice. Stana proto po otcově smrti přistoupila na svůj slib, jejž mu dala, a převzala roli muže v rodině a život v celibátu.

Přísahu, k níž se zavázala, nikdy neporušila. Nevdala se ani neměla děti. Podle příbuzných si proto ale nepřipadala nijak méněcenná. Naopak prý vnímala svoji roli jako privilegovanou.

Nedlouho před smrtí v rozhovoru s novináři uvedla, že svého rozhodnutí stát se přísežnou pannou nikdy nelitovala. Přála si, aby byla pohřbena do rodinného hrobu – jako jediný syn svého otce, který se dožil dospělosti.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat