Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Nikita proti Wall Street: Žádáme nový typ společnosti

Svět

  7:00
Demokracie se nám všem odcizila. Chceme, aby si lidé znovu uvědomili svá práva a domáhali se jich, řekla LN členka PR týmu hnutí Okupujte Wall Street, která vystupuje pod pseudonymem Ms. Nikita.

Zucotti parku foto: Reuters

* LN Vystupujete pod přezdívkou Ms. Nikita, proč ty tajnosti? Jak vám mám věřit, že máte něco společného s hnutím Okupujte Wall Street?

V žádném případě nechci být záhadná, ale setkat se s vámi prostě nemůžu. Musíte se spokojit s tím, že jste mě kontaktoval přes naše oficiální stránky. Vystupuji pod přezdívkou z čistě osobních důvodů. Živím se jako lektorka a spousta mých klientů jsou bankéři nebo movití lidé, kteří buď nechápou nebo odmítají ideje našeho hnutí. Kontaktoval jste mě přes oficiální e-mailovou adresu, ale já vám odpovídám ze své soukromé. Tak to děláme všichni.

* LN Jaké změny chcete vlastně prosadit? A jak?

Říkáte prosadit, ale to slovo tak úplně nekoresponduje s myšlenkou, která dala vzniknout našemu hnutí. Nechceme nic protlačovat. Jen praktikujeme to, čemu se říká přímá demokracie. Došli jsme k závěru, že nám nikdo z politiků nenaslouchá, že dávají přednost hierarchickému systému, který umožňuje jednotlivcům, aby zneužívali kolektivní práci a energii ostatních lidí. Pokoušíme se vytvořit jakýsi mikrokosmos skutečné demokracie. Chceme tak inspirovat ostatní a současně upozornit naše zákonodárce a lobbisty, že „My, lid“, jak říká ústava, jsme si stále ještě vědomi svých práv.

* LN A vaše konkrétní cíle?

Chceme hlavně probudit ostatní, aby se taky zapojili, a ne jen sledovali události zpovzdálí. Tady na ulicích New Yorku budujeme typ společnosti, ve které si každý uvědomuje svou odpovědnost za to, co udělá, nebo naopak neudělá. Tvrdíme, že už nežijeme v demokracii a odmítáme se s tím smířit. Voláme po zodpovědnosti pro 99 procent americké populace. Spojuje nás pocit křivdy páchané nejen na Američanech, ale na lidech z celého světa. Ta křivda je výsledkem naší domácí i zahraniční ekonomické a sociální politiky.

* LN Jak organizujete vaše setkání?

Mezi námi vládne horizontální demokracie. To znamená, že každý hlas má stejnou váhu a že jsou vítány jak individuální, tak týmové akce. Hnutí tvoří tzv. pracovní skupiny. Ty přes den pořádají mítinky, které jsou otevřeny všem, kdo se jich chtějí zúčastnit. Na konci každého dne pak pořádáme na náměstí Liberty Plaza tzv. Generální shromáždění. Rozhodnutí se dělají formou konsenzu. Abychom zajistili, že bude vyslyšen opravdu každý hlas, a usnadnili komunikaci, zavedli jsme určitá pravidla. Na začátku shromáždění vybereme dobrovolníka, který pak dohlíží na jejich dodržování. Další dobrovolníci dělají poznámky, zatímco jiní mají na starosti pořadník řečníků. Obvykle je vyzývají ke slovu mávnutím ruky. Gesta se rovněž používají, když chcete vyjádřit souhlas nebo nesouhlas s určitým názorem nebo myšlenkou. Nescházíme se, abychom poslouchali projevy, ale proto, abychom diskutovali aktuální věci. Nepoužíváme ampliony. Aby slyšeli opravdu všichni, o čem mluví momentální řečník, tlumočí si lidé jeho slova mezi sebou. Díky tomu se mluví krátce a k věci.

* LN Vybíráte peníze? Jestli ano, na co je využíváte? Všiml jsem si, že vedle vaší oficiální stránky existují ještě další weby, které uživatele vybízejí k tomu, aby darovali peníze...

Ano, vybíráme peníze a momentálně se rozhodujeme, jak s nimi naložíme. Část peněz už jsme využili na provoz počítačů, telefonů, na tisk atd. Co se ostatních webů týče, jsou mezi nimi i takové, které na našem hnutí parazitují. Veškeré naše aktivity pokrývají stránky Nycga. cc a Nycga.net.

* LN Máte nějaké lídry, kteří plánují větší akce atd.?

Máme jen tzv. Pracovní skupinu pro otevřené akce, která se zodpovídá už zmiňovanému Generálnímu shromáždění. Jejím úkolem je plánovat akce, které odrážejí naše hodnoty a etiku.

* LN Uvažovali jste někdy o možnosti přetavit vaše hnutí v politickou stranu?

Ne. Do participační demokracie (v níž se co největší množství jedinců a kolektivních subjektů podílí na co největším počtu rozhodnutí -pozn. red.), ke které se hlásíme, nezapadá formát klasické politické strany. Jde o občanské hnutí, které má kořeny v naší historii. Jeho předchůdci jsou abolicionisté, hnutí za práva žen, za občanská práva, feministické hnutí atd. Jsme přesvědčení, že v tom nejsme sami, že jde o globální hnutí, které však nemůže být definováno jako politické hnutí nebo jako politická strana.

ČTĚTE TAKÉ:

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...