Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Právníci rodin obětí letu MH17 čelí zastrašování, podezření padá na Rusko

Trosky malajsijského boeingu na základně v nizozemském městě Gilze Rijen (13. října 2015) foto: Reuters

Právníci, kteří zastupují rodiny obětí sestřeleného malajsijského letounu na lince MH17 na východě Ukrajiny, tvrdí, že je sledují podezřelí lidé. Nizozemská tajná služba NCTV jim nabídla ochranu, ze zastrašovacích taktik podezírá Rusko, píší nizozemská média.
  16:16

Advokáti si podle stanice RTV stěžovali, že při cestě od soudu se čtyřmi obžalovanými ze sestřelení letu je sledovaly černé dodávky. Pozorovali též „podezřele vypadající muže“ v slunečních brýlích, jak kontrolují jejich domovní adresy.

Nizozemská zpravodajská agentura NCTV (Národní koordinátor pro terorismus a bezpečnost) údajně na konci září zorganizovala schůzku s právními zástupci rodin obětí letu, kde jim nabídla ochranu. Seznámila je též s podezřením, že za zastrašovací kampaní pravděpodobně stojí Rusko.

NCTV odmítl zprávu komentovat. „Obecně řečeno, všechny strany zapojené do soudního procesu (MH17) jsou si vědomy fyzických a digitálních hrozeb. Nikdy nekomentujeme konkrétní bezpečnostní opatření,“ řekla agentuře Reuters mluvčí agentury Anna Sophia Postumusová.

Podobně ani právníci nechtějí celou záležitost oficiálně komentovat, a to ani v případě, kdy by se na ni ptali soudci. Jeden právník ale sdělil serveru Independent , že se nenechají „zastrašit“, aby přestali ve své práci.

Podle mluvčího advokátní komory právníci skutečně informovali NCTV o podezřelých případech. Další podrobnosti nesdělil.

Část nizozemských politiků označila zprávu za „skandál“ a požádala o předvolání ruského velvyslance. Podle Toma van der Leeho z levicové strany GroenLinks pokud bude třeba, mělo by Nizozemí reagovat i sankcemi.

Pozůstalí žádají spravedlnost

Podle médií může nátlak souviset s výpověďmi příbuzných obětí z minulého měsíce o dopadech tragédie na jejich životy. Nizozemské právo umožňuje, aby pozůstalí vystupovali před soudem, aniž by byli předvoláni k výslechu. Právníci zastupující rodiny díky tomu hrají větší roli, než bývá u tohoto typu soudních procesů obvyklé.

Mezinárodní tým vyšetřovatelů pod vedením expertů z Nizozemska dospěl k závěru, že letadlo Boeing 777 sestřelila raketa země-vzduch Buk odpálená z prostoru ovládaného v létě 2014 proruskými separatisty. Zbraň na místo dopravili příslušníci 53. ruské protivzdušné brigády dislokované v Kursku. 

Letoun nad Ukrajinou v roce 2014 sestřelila ruská raketa Buk, tvrdí soud

Nyní probíhá proces s třemi Rusy a jedním Ukrajincem ruské národnosti, kterým je přičítána odpovědnost za pád letadla. Protože většinu z 298 obětí tvořili Nizozemci, soud se koná v Nizozemsku.

Více než 90 lidí, kteří během tři týdnů vypovídali před soudem, často obviňovali Moskvu, že stojí v cestě spravedlnosti. Rusko dlouhodobě obvinění popírá jako politicky motivované.

„Říká se, že muž by neměl plakat, ale já jsem naříkal,“ uvedl například Rob Fredriksz, jehož třiadvacetiletý syn Bryce zemřel spolu se svou přítelkyní Daisy. „Válka je vždy krutá, ale následky této masové vraždy na moji rodinu se prostě nedají popsat.“

„Ruské dezinformace, nedostatečné zapojení Ruska (do vyšetřování) a jeho popírání viny jsou omračující,“ prohlásil James Rizk. Podle jeho sestry Vanessy si strůjci útoku „zaslouží trest za své nenávistné činy“.

Podle specialisty na bezpečností problematiku Bena de Jonga případ jasně naznačuje ruský modus operandi. „Pokud vnímáte jistou skupinu jako nepřítele, protože říkají negativní věci o Rusku, pak s tím musíte něco udělat. Zastrašujete lidi a snažíte se, aby se cítili nejistě,“ vysvětluje.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!