18. června 2018 13:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nizozemská policie chytila řidiče dodávky, který najel do lidí a jednoho člověka zabil

Místo poblíž nizozemského festivalu Pink Pop, kde došlo k incidentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo poblíž nizozemského festivalu Pink Pop, kde došlo k incidentu. | foto: 1limburg.nl

LANDGRAAF Dodávka srazila v pondělí ráno na jihu Nizozemska čtyři lidi. Jeden člověk přišel o život, tři další utrpěli vážná zranění. Incident se stal poblíž areálu, kde v noci skončil třídenní hudební festival Pinkpop. Řidič vozu z místa ujel, později se ale sám přihlásil, informovala policie na tiskové konferenci. Příčina srážky je nadále neznámá. Řidič i všichni čtyři postižení pocházejí z Nizozemska. České ministerstvo zahraničí už dříve řeklo, že nemá informace, že by mezi postiženými byli Češi.

Za volantem bílé dodávky, která krátce po 4:00 SELČ srazila na cestě u jednoho ze stanových městeček mimo samotný festivalový areál skupinu čtyř lidí, seděl podle policie 34letý Nizozemec z města Heerlen. To sousedí s obcí Landgraaf, na jejímž katastru ke srážce došlo. Muž nejprve z místa nehody ujel, později se sám přihlásil policii v Amsterodamu a byl vzat do vazby.

Srážku nepřežil 35letý muž z Heerlenu. Tři další lidé ve věku 23, 26 a 30 let utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu v nemocnici. Všichni tři pocházejí buď rovněž z Heerlenu nebo z Landgraafu.

„O jeho motivu nemohu ještě nic říct,“ uvedla státní zástupkyně Daniele Weymarová. Zda řidič jednal úmyslně, prokurátorka neřekla. Možné je podle ní nicméně to, že se jednalo o obyčejnou dopravní nehodu. Řidič dodávky se po převozu zpět do provincie Limburg podrobí výslechu.

18.června 2018 v 08:01, příspěvek archivován: 18.června 2018 v 08:43

Pays-Bas : Une camionnette a renversé des festivaliers du Pinkpop. Un mort et 3 blessés graves. https://t.co/rYnNGAvR8z https://t.co/n5dNiLhG3d

Po ranní nehodě nizozemská policie několik hodin pátrala po vozidle značky Fiat Doblo s neúplným číslem 257 na státní poznávací značce. O pomoc požádala i veřejnost a kolegy v Belgii a Německu. Místo neštěstí leží nedaleko německého města Cáchy.

Na místo incidentu v obci Landgraaf dorazily sanitky a záchranářský vrtulník. Policie nejbližší okolí uzavřela, v poledne bylo místo nicméně již plně průjezdné.

České ministerstvo zahraničí už dopoledne řeklo, že v současné době nemá informace, že by mezi postiženými byli Češi. „Sledujeme to dál, ale je nepravděpodobné, že by se to změnilo,“ řekla Michaela Lagronová.

„Ležela jsem ve stanu a najednou jsem slyšela hrozně moc sirén,“ popsala listu De Volkskrant okamžiky krátce po nehodě Karlijn Houtermanová, jedna z návštěvnic festivalu.

„Je hrozné, že tak dobrý Pinkpop skončil tímto způsobem,“ uvedl starosta města Landgraaf Raymond Vlecken, který navštívil místo tragédie. Organizátoři festivalu uvedli, že jsou v šoku, vyjádřili soustrast pozůstalým a zrušili tradiční rozlučkovou párty.

Festival Pinkpop v neděli večer v Landgraafu po třech dnech skončil. Akci, na které vystoupil například americký zpěvák Bruno Mars, navštívily desítky tisíc lidí.

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

ČTK

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz