30. listopadu 2014 13:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nizozemsko dále vybíjí tisíce ptáků pro podezření na ptačí chřípku

Experti v Naffertonu kontrolují kachny, které jsou možná nakažené ptačí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Experti v Naffertonu kontrolují kachny, které jsou možná nakažené ptačí... | foto: Reuters

AMSTERDAM V Nizozemsku se objevilo další, už čtvrté ohnisko nákazy ptačí chřipkou. Místní úřady v neděli uvedly, že laboratoře odhalily nebezpečný chřipkový kmen H5N8 na drůbeží farmě ve městě Zoeterwoude na západě země. Kvůli nákaze tam bylo vybito 28 000 ptáků.

Veterináři nyní zkoumají i další drůbeží farmy v okolí místa nákazy a uvalili dočasný zákaz na převoz drůbeže a drůbežích produktů. V postižené oblasti se tak nebudou moci zvířata, ale ani vejce či stelivo převážet po dobu následujících 30 dní.

ČTĚTE TAKÉ:

Kmen ptačí chřipky H5N8 se letos objevil poprvé v Jižní Koreji u divokého ptactva, následně byl doložen i z Japonska a Číny. Kromě Nizozemska se v poslední době objevil v Evropě na farmách v Německu a Británii.

Ptačí chřipka je pro lidi nebezpečná, ale riziko nákazy je podle odborníků velmi malé. Člověk se totiž může případně nakazit jen velmi úzkým kontaktem s nemocnými ptáky.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz