Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Omikron byl v Nizozemsku daleko dříve, než se myslelo. Způsob, jak se sem dostal, zkoumají vědci

Obyvatelé Rotterdamu protestují také proti návrhu vlády přestat uznávat negativní testy na covid jako průkaz bezinfekčnosti, který je aktuálně v Nizozemsku vyžadován na mnoha veřejných místech. foto: AP via ČTK

Varianta koronaviru omikron se v Nizozemsku objevila o týden dříve, než se dosud předpokládalo. Oznámil to tamní zdravotní úřad RIVM. Zdravotníci vzorky odebrali 19. a 23. listopadu, kvůli abnormalitám na spike proteinu je laboratoř v pondělí předala tomuto úřadu. Ten nyní potvrdil, že jde o variantu omikron, u níž se soudilo, že se do Nizozemska dostala z JAR.
  19:34

„Zatím není jasné, zda dotčení lidé navštívili jižní Afriku. Zdravotníci je informovali, pátrají po jejich kontaktech a možném zdroji nákazy,“ uvedl RIVM.

V pátek přiletělo na letiště Schiphol 624 cestujících z Johannesburgu a Kapského města. Celkem 61 z nich mělo pozitivní test na koronavirus, varianta omikron se prokázala u 14 z nich. 

V úterý zveřejněná zpráva RIVM však dokládá, že omikron se v Nizozemsku vyskytl ještě o týden dříve, než se dosud zdravotníci domnívali. Agentura ANP s odvoláním na RIVM dodala, že nová varianta se v Nizozemsku rychle šíří.

Omikron poprvé identifikovali v Jihoafrické republice. Vykazuje mnoho mutací, jež podle vědců mohou mít za následek snadnější přenos infekce. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že se omikron pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a představuje „velmi vysoké“ riziko.

Nizozemské úřady se snaží kontaktovat dalších pět tisíc lidí, kteří přicestovali z JAR a dalších zemí jižní Afriky, kde se omikron rychle šíří, aby je mohly otestovat. V samotném Nizozemsku mezitím docházejí lůžka na jednotkách intenzivní péče kvůli rekordním přírůstkům nakažených. 

K úterý bylo v zemi méně než sto neobsazených lůžek intenzivní péče, přičemž 595 využili pacienti s nemocí covid-19 a dalších 500 pacienti s jinými zdravotními problémy. 

Nemocnice přijmou na JIP každý den průměrně 40 pacientů s koronavirem, snaží se proto zvednout počet lůžek na 1 350 jako během jarní vlny epidemie. Třetina zdravotnických zařízení uvedla, že přestala poskytovat předem plánovanou péči.

Dopad nových pandemických omezení, které v pátek oznámila vláda premiéra Marka Rutteho, se zatím v týdenních číslech neprojevuje, protože vstoupila v platnost až v neděli. V zemi je od 17:00 do 5:00 povinně uzavřená většina obchodů a také bary a restaurace. Většina Nizozemců by měla pracovat z domova. Školy zůstávají otevřené.

27. listopadu 2021

Autoři: ,

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...