Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nizozemsko našlo hackera, který uhádl heslo Trumpova twitteru. Trest ho mine, prý se zachoval eticky

Svět

  21:51
Amsterodam - Nizozemská prokuratura našla hackera, který uhádl heslo twitterového účtu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Potrestat ho ale nehodlá, neboť se podle ní zachoval „eticky“, uvedla vysílací společnost BBC.
Americký prezident Donald Trump.

Americký prezident Donald Trump. foto: REUTERS/Carlos BarriaReuters

Hacker: Heslo k Trumpovu twitterovému účtu bylo primitivní, stačilo mi pět pokusů. Sociální síť incident popírá

Victor Gevers 22. října, tedy v době vrcholící kampaně před prezidentskými volbami ve Spojených státech, sdílel na internetu údajné snímky obrazovky s interním nastavením Trumpova účtu. Dodal, že heslo k účtu znělo MAGA2020!, což odkazuje na slogan Trumpovy kampaně Make America Great Again (MAGA; Vraťme Americe její velikost).

Bílý dům tehdy popřel, že hacker k účtu skutečně získal přístup. Stejně tak společnost Twitter sdělila, že o neoprávněném vniknutí na Trumpův účet nemá důkazy.

Gevers řekl, že z výsledku vyšetřování má radost. „Toto není jen o mé práci, ale práci všech dobrovolníků, které na internetu hledají slabá místa,“ řekl.

Odborník na kybernetickou bezpečnost uvedl, že 16. října prováděl „napůl regulérní“ prověrku účtů významných kandidátů v amerických volbách, když se mu podařilo uhodnout prezidentovo heslo k účtu s 89 miliony sledujících.

Nizozemská policie sdělila, že jí Gevers řekl, že prověřoval sílu hesla, protože převzetí Trumpova twitterového účtu by těsně před volbami mohlo mít závažné důsledky. Své zjištění Gevers podle policie sám oznámil americkým úřadům.

Odejde Trumpův zakrývač? Ministr Bill Barr pomohl prezidentu Trumpovi v mnoha ohledech, teď touží skončit

Gevers dále policistům řekl, že byl teoreticky schopen v účtu najít prezidentovy soukromé fotografie a zprávy, soukromě uložené záložky tweetů a rovněž kolik lidí si Trump zablokoval.

Dříve v tomto roce Gevers tvrdil, že se jemu a dalším bezpečnostním expertům podařilo proniknout do twitterového účtu Trumpa už v roce 2016 poté, co uhádli heslo „yourefired“ (v překladu máte padáka). Jednalo se o Trumpovu populární průpovídku z dob účinkování v televizní reality show The Apprentice (Učedník).

Autor:

Mohlo by vás zajímat