28. ledna 2012 11:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nizozemsko se připojí k Francii. Zakáže burky

Ano, či ne nošení burek? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ano, či ne nošení burek? | foto: Profimedia

HAAG Nizozemská vláda hodlá od roku 2013 zakázat na veřejnosti muslimské burky a další druhy oblečení zahalující celý obličej. Potvrdilo to v sobotu nizozemské ministerstvo vnitra, které o záměru informovalo již loni v září. Podobný zákaz dosud v rámci Evropské unie platí jen ve Francii.

"Lidé mají mít možnost se dívat jeden druhému do obličeje a vzájemně se rozpoznávat, když se potkají," vysvětlilo iniciativu ministerstvo v prohlášení. Za porušení zákona, jehož návrh obdrží příští týden parlament, má být pokuta 390 eur (9800 korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Místopředseda vlády Maxime Verhagen odmítl, že by šlo o útok na náboženské oblečení. Poukázal na to, že zákaz se bude týkat také například kukel a motocyklových helem, pokud budou nošeny na nevhodných místech, třeba v obchodě. Vyjádřil přesvědčení, že parlament návrh schválí.

Symbolický krok

Podle místního odborníka na islám univerzitního profesora Mauritse Bergera se jedná jen o symbolický krok, protože v Nizozemsko si zahaluje celý obličej jen necelá stovka žen.

Návrh nového zákona je součástí dohody nizozemské vládní koalice se Stranou pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse. Tato populistická strana, která varuje před islamizací Evropy a označuje islám za náboženství s fašistickými prvky, zajišťuje menšinovému kabinetu většinu hlasů v parlamentu.

Lidovky.cz, ČTK