Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nizozemský soud rozdal vysoké tresty za vraždu novináře de Vriese

Ozbrojená policejní hlídka hlídá amsterdamský soud, kde probíhá proces s devíti muži podezřelými z účasti na vraždě populárního novináře Petera R. de Vriese, ke které došlo před třemi lety na rušné amsterdamské ulici. (12. června 2024) foto: ČTK

Soud v Amsterodamu uznal tři muže vinnými z vraždy nizozemského investigativního novináře Petera de Vriese. Odsouzenými muži jsou střelec, jeho řidič a zprostředkovatel vraždy, kteří dostali tresty 28, 28 a 26 let odnětí svobody
  14:13aktualizováno  15:25

Známý autor a moderátor v roce 2021 podlehl zraněním v nemocnici devět dní poté, co ho útočník střelil do hlavy v centru města nedaleko studia pořadu RTL Boulevard, kde byl novinář hostem. Zadavatel vraždy zůstává neznámý, ačkoliv podezřelým, který vinu popřel, je Ridouan Taghi, odsouzený šéf zločinecké organizace, jenž letos v únoru dostal doživotí za objednání série vražd.

Novinář De Vries byl poradcem korunního svědka, který proti Taghiho gangu vypovídal; v případu byl dříve zavražděn i svědkův advokát a bratr.

„Povaha a způsob provedení zločinu naznačuje, že byl dopředu pečlivě naplánovaný. Všichni tři obžalovaní si toho byli vědomi a role každého z nich byla důležitá, pokud měl jejich plán vyjít,“ uvedl soud. Dodal, že zločin byl „nemilosrdný“ a prokázal u obžalovaných „naprostou neúctu k životu bližního člověka“.

Soud měl původně v kauze vraždy De Vriese vynést rozsudek už před dvěma lety, prokuratura však představila nového nejmenovaného svědka s číslem 5089, nebo také přezdívkou „Eddy“. Ten vypověděl, že jeden z odsouzených mužů vraždu objednal na pokyn nejmenovaného Maročana, jemuž říkal „strýček“. Prokuratura je přesvědčená, že „strýčkem“ je právě zločinecký boss Ridouan Taghi, píše web NL Times.

Kromě blíže nejmenovaných vrahů Krystiana M., Kamila E. a Delana G, kteří byli shledáni vinnými z vraždy, se dnešní soudní jednání týkalo dalších šesti obžalovaných, z toho dva soud osvobodil, jeden muž dostal trest čtyř týdnů vězení za držení drog, z obvinění napomáhání vraždě byl osvobozen, a desetiletý trest například dostala dvojice mužů za to, že bezprostředně po útoku začala postřeleného natáčet a videa sdílela na sociálních sítích.

Trest 14 let odnětí svobody dostal Konrad W., který byl prvním člověkem najatým k provedení vraždy novináře. Na poslední chvíli však vraždu neprovedl, ačkoliv k činu poskytl zbraň i auto, jelikož usoudil, že je příliš riskantní někoho zastřelit v centru Amsterodamu zbraní bez tlumiče, píše NL Times. Střelcem se nakonec stal Delano G.

Zesnulý De Vries byl v Nizozemsku celebritou; často se objevoval v televizi a byl považován za experta, který měl zdroje mezi zločinci i strážci zákona. V minulosti opakovaně čelil výhrůžkám kvůli kauzám, na nichž pracoval. Několik let po začátku své novinářské kariéry se De Vries začal specializovat na těžké zločiny jako únosy a vraždy, o kterých psal mimo jiné knihy. Známý byl pro své zaměření na nevyřešené případy – jeho investigativní práce například přímo vedla k objasnění případu a odsouzení vraha tří členů rodiny Bolhaarových z 80. let.

Útok na De Vriese v červnu 2021 kromě Nizozemců odsoudili i zástupci dalších zemí, institucí či organizací, včetně předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové.

7. července 2021

Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...