3. dubna 2018 18:49 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nizozemský právník lhal o napojení šéfa Trumpova volebního štábu na Rusko, půjde na měsíc do vězení

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Nizozemský právník Alex van der Zwaan byl odsouzen ke 30 dnům vězení. Lhal FBI... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nizozemský právník Alex van der Zwaan byl odsouzen ke 30 dnům vězení. Lhal FBI... | foto: Reuters

WASHINGTON Federální soud ve Washingtonu v úterý poslal na 30 dnů do vězení nizozemského advokáta Alexe van der Zwaana, který se přiznal, že lhal agentům FBI vyšetřujícím kontakty bývalého šéfa volebního štábu Donalda Trumpa Paula Manaforta s Ruskem. Oznámila to agentura AP. Van der Zwaan je první osobou, která byla odsouzena v souvislosti s pátráním zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera po ruském vlivu na americké prezidentské volby.

Třiatřicetiletý Nizozemec se v únoru přiznal, že FBI poskytl nepravdivé údaje o svých kontaktech s Rickem Gatesem, který byl Manafortovým zástupcem ve vedení Trumpova týmu. Van der Zwaan zalhal i o osobě, která byla s Gatesem a Manafortem ve styku a kterou FBI považuje za osobu blízkou ruské vojenské rozvědce. Údajný příslušník ruských tajných služeb je v soudních spisech uveden jako Osoba A.

Podle amerických médií jde o jistého Konstantina Kilimnika, který údajně pracoval pro Manafortovu lobbistickou společnost na Ukrajině. S Van der Zwaanem a Gatesem byl v kontaktu v září a říjnu 2016, tedy krátce před listopadovými prezidentskými volbami. O těchto skutečnostech se nizozemský právník při výslechu v FBI nezmínil. U soudu to v úterý označil za „strašlivé rozhodnutí“.

Van der Zwaan, který je zetěm jednoho z nejbohatších ruských oligarchů Germana Chana, mohl dostat nanejvýš půlroční trest vězení. Kromě 30 dnů byl odsouzen k pokutě 20.000 dolarů. Jeho kauza je součástí Muellerova vyšetřování, ale bezprostředně nesouvisí s úkolem prokázat, zda Rusko předloni ovlivňovalo kampaň k americkým prezidentským volbám ve prospěch Trumpovy protikandidátky Hillary Clintonové.

ČTK
  • 7Diskuse